"Кей Пи Ем Джи" бе глобена с най-високата в историята си сума на британска земя от 14.4 млн. брит. паунда заради умишлено подвеждане на счетоводния регулатор по време на проверките на одитните процедури на фалиралата фирма "Карилиън" и на друга британска компания – "Регенерсис". Глобата е наложена от секторния арбитражен съд, който констатира, че членът на "Голямата счетоводна четворка" е предоставял фалшиви и подвеждащи документи и информация на Съвета за финансов отчет (FRC). Глобени и със забрана да упражняват професията са и четирима бивши одитори на "Кей Пи Ем Джи", включително партньорът, проверяващ "Карилиън" – Пийтър Мийхън. Пети, по-младши одитор, е бил порицан сериозно, но се е отскубнал от парично наказание, въпреки че FRC е поискал той да плати 50 хил. брит. паунда.
Арбитражният съд е разпоредил на "Кей Пи Ем Джи" да назначи независим оценител на ефективността на фирмените политики и на начина на взаимодействие с инспекторите на FRC. "Кей Пи Ем Джи" ще плати и разходи на стойност 3.95 млн. паунда, което качва общия размер на глобата на 18.4 млн. паунда.
Наказанията са наложени след продължили пет седмици разисквания през януари и февруари, констатирали, че Съветът за финансов отчет е бил подведен от персонала на одитора по време на рутинни проверки на одита на сметките на "Карилиън" за 2016-а и на сметкита на "Регенерсис" – регистрирана на лондонската борса компания за информационни технологии, преименувана по-късно на "Бланко текнолъджи груп" – през 2014-а. "Карилиън" фалира през 2018-а след като получи "чисто досие" от "Кей Пи Ем Джи" и провокира призиви за реформи на британския сектор на счетоводен одит и на фирмените регулации. Законодателството за въвеждане на промените обаче ще се забави поне до 2023-а.
Глобата на "Кей Пи Ем Джи" е била намалена от първоначално предложените 20 млн. паунда заради сътрудничеството й с FRC и признанието за неправомерни действия. Въпросните 14.4 млн. паунда – последните от поредицата санкции срещу една от четирите най-големи световни счетоводни кантори, е по-ниска единствено от наказанието от 15 млн. паунда на "Делойт" през 2020-а заради пропуски при проверките на софтуерната група от елитния британски борсов индекс FTSE 100 "Отонъми". Качеството на одитния процес на "Кей Пи Ем Джи" в "Карилиън" е обект на отделно разследване, което все още не е приключило. Британските партньори на "Кей Пи Ем Джи" са получили средно по 688 хил. брит. паунда през миналата година – най-високото им възнаграждение от 2014-а насам.
Бившият партньор на счетоводната къща Мийхън е глобен с 250 хил. паунда и е изключен от членство в Института за заклети експерт-счетоводители на Англия и Уелс (ICAEW) за срок от 10 години. Старшите одитни мениджъри Алистър Райт и Адам Бенет, предложени за партньори в "Кей Пи Ем Джи", са наказани, съответно с 45 хил. и 40 хил. паунда и имат оемгодишни забрани за членство в ICAEW. Колегата им Ричард Кичън е глобен с 30 хил. паунда и няма да може да упражнява професията си седем години. Друг одитор – Стюарт Смит, ще плати 150 хил. паунда и няма да е заклет експерт-счетоводител за срок от три години след като постигна извънсъдебно споразумение с FRC преди началото на трибунала. Глобите ще бъдат платени на ICAEW, чийто член е "Кей Пи Ем Джи". Главният изпълнителен директор на одиторската компания Джон Холт обяви, че приема констатациите на арбитражните съдиии и обеща персонала никога да не повтаря грешките си.
Ликвидаторите на "Карилиън" са завели съдебен иск за 1.3 млрд. брит. паунда срещу "Кей Пи Ем Джи", която отказва да е нарушила правилата и ще се защитава по случая. В ход е и правна процедура по отнемане на правата на бивши директори на "Карилиън" да ръководят блитански компании.