Намаляват приходите на производителя на консумативи за хемодиализа „Етропал“

пазари

През второто тримесечие на тази година финансовият резултат на единствения производител в България на консумативи за хемодиализа – системи за хемодиализа, хемодиализатори и фистулни игли,    е на загуба, която при това расте до 476 хил. лева, показват числата в междинния счетоводен отчет на дружеството. Прези година загубата му е била в размер на 93 хил. лева. Негативният резултат се дължи на въздействието, което оказва пандемията COVID-19 върху сектора, в който оперира компанията и рязко променената бизнес обстановка. От 2021 г. започна рязко да намалява броя на хоспитализираните диализно болни в страната и чужбина, което води до намаление на поръчките от болниците с които дружеството има подписани договори.
Приходите на „Етропал“ се формират предимно от основната дейност, свързана с производство и продажба на диализатори и хемолинии и други медицински консумативи за еднократна употреба. От средата на 2020 г. дружеството започна да произвежда медицински маски за еднократна употреба, както и да търгува с бързи антигенни тестове за коронавирус.
Между април и юни то отбелязва спад на приходите от продажби с 33 на сто. Общо реализираните парични постъпления от основна дейност в този период са на стойност 2.52 млн. лева. От тях 1.74 милиона са приходи от продадена продукция, 220 хиляди са продажба на стоки, 449 хиляди – от продажба на услуги, а 115 хиляди лева са спечелени от други приходи от дейността.
Освен че „Етропал“ произвежда уникални продукти – консумативи за хемодиализа, то около 70% от производствената му дейност е по технологии, които се владеят от три-четири компании в Европа.

През второ тримесечие се отбелязва спад от 43.4% на разходите за основна дейност. За този период за нея са похарчени средства в размер на 2.84 млн. лева.

От фирмата съобщават, че има значителен спад на годишна база при всички разходи с изключение на начислената по-висока амортизация.
Увеличените цени, както от доставчиците на материали и суровини (голяма част, от които са с петролни суровини), така и от ползваните от дружеството услуги – като транспорт, стерилизация на готова продукция и други, продължават да оказват негативно влияние върху финансовия резултат на дружеството.
Именно с цел намаляване на негативните последици от покачването на цените, и отчитаното намаление на продажбите, мениджърите на „Етропал“ са предприели действия по редуциране на складовите наличности, а оттам и към значително намаляване на размера на готовата продукция и незавършено производство.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст