България ще инвестира близо 3 млрд. лв. в иновации за бизнеса

Пари

В следващите пет години в развитието на българския бизнес ще бъдат инвестирани почти три милиарда лева по новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“. Тази седмица тя ще бъде изпратена за финално одобрение от Европейската комисия. Очаква се изпълнението й да започне в края на 2022 година. Програмата е продължение на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и ще се изпълнява от Министерството на иновациите и растежа.

Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ ще осигури подкрепа най-вече на микро-, малките и средни предприятия. Ще бъдат подпомогнати високотехнологични стартиращи компании, както и такива в различни етапи на развитието си. Заедно с това ще се стимулират партньорства между малки и средни предприятия и големи дружества за разработване и внедряване на нови технологии и иновации.

Българският бизнес ще може да използва както безвъзмездна помощ, така и финансови инструменти.

Съотношението на двата вида финансиране по Програмата е почти 50:50. За първи път ще бъде използвана и комбинирана форма с финансов инструмент и грант. Такава ще бъде прилагана, например, по специфичната цел „Насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите парникови газове“. По нея микро-, малки, средни и големи предприятия ще могат да подобрят енергийната си ефективност след направен енергиен одит и да станат по-енергийно независими.

Основните приоритети на програмата са два – „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. Инвестициите от първия ще са насочени към научни изследвания и развойна дейност в предприятията, увеличаване на експортния потенциал, създаване на нови или развитие на фирми от по-високотехнологичните сектори на промишлеността, защита на патенти, индустриална собственост и други. Ще се насърчава дигитализацията на предприятията, повишаването на киберсигурността, поверителността на данните в малките и средни предприятия и на уменията на персонала за работа с технологиите от Индустрия 4.0. Ще бъде подкрепена модернизацията на семейните предприятия и тези от творческите индустрии и занаятите.

Освен за по-голяма енергийна самостоятелност на фирмите, във втория приоритет –

„Кръгова икономика“,

е предвидено финансиране за по-ефективно използване на ресурсите, разработването на нови зелени поточни линии, повишаване на употребата на странични продукти и вторични суровини, подобряване на рециклирането, намаляване на опасните вещества, на отпадъците и други.

Първата процедура по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ ще е с бюджет 127 млн. лв. и ще е насочена главно към микро-, малките и средни предприятия от различни сектори на икономиката. Ще бъде предвидена и възможност за партньорство между малки и средни предприятия и големите компании. Фирмите ще кандидатстват за грантово финансиране за научни изследвания и внедряване на иновативни решения за производствата им.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст