Топ икономисти влизат в нов експертен съвет, създаден от Пеканов

Министерски съвет Съвет за икономически анализи Атанас Пеканов

Служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов представи концепция за създаване на Експертен съвет за икономически анализи. На брифинг в Министерския съвет Пеканов обяви, че стъпвайки на най-добрите практики и традиции от други страни, съветът ще има за цел да предоставя на българското общество и българските институции задълбочена експертиза по водещи икономически теми, помагайки при вземането на решения за страната.

Първата цел е да се предлагат решения за по-успешното развитие на българската икономиката. Данните, върху които ще стъпят членовете на Съвета, ще са на Националния статистически институт и на БНБ. На база анализите членовете ще правят препоръки.

Втората цел е да се подобри институционалната среда, така че българските институции да са по-активни и да са архитекти на общите европейски политики. По-конкретно Съветът ще функционира като платформа за приобщаване на българските икономисти, работещи в чужбина, както и на чуждите специалисти в сферата, които имат интерес към България. Намерението е те да бъдат приобщени към научния дебат за икономически политики и към академичните мрежи, създадени в чужбина.

Третата цел е Съветът да бъде като канал за трансфер и взаимодействие с талантливи студенти – стипендианти в Националния статистически институт и БНБ – които имат желание да продължат да развиват академична кариера и търсят достъп до съответните възможности.

Подобни експертни звена функционират в цяла Европа – наричат се "Съвет на мъдреците", като например, в Германия и във Франция, като последният е създаден от президента Еманюел Макрон. С работата си те допринасят за вземането на по-добри решения и за успешното развитие на икономиката, осланяйки се на постиженията на съвременната икономическа наука, подчерта вицепремиерът.

Новият орган ще има консултативен характер и ще се председателства от Пламен Ненов – професор по макроикономика в Norwegian Business School. В съвета ще се включат водещи световни имена, които работят в различни сфери на икономическата дисциплина и са български учени, които публикуват във водещи академични журнали. Част от тях са Петьо Бонев, асистент професор по иконометрия, University St. Gallen; Ралица Ганева, професор по макроикономика, Софийски университет "Св. Климент Охридски"; Стенли Гьошев, лектор по финанси, University of Exeter; Джефри Нилсен, професор по макроикономика, Американски университет в България.

Председателят Пламен Ненов посочи, че на първо място колективният консултативен орган ще се занимава с анализи на процесите, протичащи в икономиката у нас. Планирано е съставът му да се обновява на всеки три години, а членовете му ще работят напълно безвъзмездно. Във фокуса на работата му ще е анализ на динамиката на българския производителен сектор, анализ на териториалните неравенства, разликите в структурата на местните икономики, пазара на труда, както и демографските процеси.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст