Социалното министерство предлага регистрацията за безработица да може да се прави и с изпращане на писмо чрез лицензиран пощенски оператор, по електронен път или по друг подходящ начин, без да е необходимо търсещите работа да посещават на място бюрата по труда.
Хора, които искат да валидират професионални умения и знания, за които нямат диплома, ще бъдат насочвани към лицензирани организации, с които министерството има договор.
На организациите, които ще валидират знания и умения на безработни и търсещи работа, социалното министерство ще покрива разходи за оценяване, документиране на знания, умения и компетентности за провеждане на изпитите. За участие в процедурата по валидиране пари ще се изплащат и на безработните. Те ще получават стипендия, както и средства за транспорт и квартира.
Предлаганите промени в правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта са ангажимент по Плана за възстановяване. По данни на Евростат през миналата година близо 1,3 милиона българи във възрастовия интервал 15 – 64 години са извън работната сила, а 14 на сто от тях искат да работят, но не търсят заетост поради различни причини, в това число лични и семейни.
Тревожни са и данните, че България е на едно от челните места в Евросъюза по процент на младежи, които нито учат, нито работят. Такива са 17,6 на сто от тези на възраст между 15 и 29 години.
В същото време статистиката отчита, че в една четвърт от промишлените предприятия у нас има недостиг на работна ръка и резерв за запълване на този недостиг са икономически неактивните българи.