Пазарът на жилища в големите градове у нас през 2022 г. показа ръстове на цените от около и над 20 проценат. На този фонд ваканционният сегмент следваше тези тенденции при ведвижимите имоти. А в някои от българските курорти повишаването на цените беше дори по-осезаемо – с над една четвърт на годишна база.
Покупко-продажбите на имоти бяха много по-активни през второто полугодие и в края на миналата година като цените в курортите достигнаха нива, каквито не бяха виждани на пазара от 10-15 години.
“Освен основния фактор за нарастването на цените – високата инфлация, допълнителен стимул за растеж в този сегмент е недостатъчното предлагане. Дълги години в повечето курорти, за разлика от големите градове, липсваше ново строителство. Това задълбочи липсата на предлагане през 2022 г., когато много продавачи се изтеглиха от пазара, а успешните туристически сезони подкрепиха задържането на имоти с цел отдаването им под наем при добра доходност”, отбелязва Полина Стойкова, изпълнителен директор на агенция за жилищни и ваканционни имоти Bulgarian Properties.
Какви жилища са най-предпочитани?
При ваканционните апартаменти се наблюдава разнообразие от предпочитания както по отношение на типа апартаменти, така и по отношение на ценовия клас и съответно класа на комплексите, наличните екстри и отдалеченост от ски лифтовете и плажа.
Когато се закупуват имоти с цел отдаване под наем, най-предпочитани са едностайни и двустайни апартаменти на топ локации, а когато са с цел лично ползване, превес имат двустайните и тристайните жилища.
Като цяло, двустайните жилища са най-масово купуваните в сегмента на ваканционните имоти.
И през 2022 г. предимно са се купували обзаведени апартаменти на вторичен пазар. Средната площ на закупените имоти в ски курортите е 70 кв.м, а на тези в морските – около 60 кв. метра.
Перспективи за ваканционните имоти през 2023 г.
В началото на новата година търсенето на ваканционни имоти се запазва на високи нива. Наблюдаваме голяма активност и в планинските, и в морските курорти, посочват от Bulgarian Properties.
Забелязва се лек ръст в предлагането на имоти както на вторичен пазар, така и при новото строителство. То като че ли преживява своеобразен рестарт – довършват се много изоставени сгради, проектират се нови. Това постепенно ще доведе до баланс на пазара, но при по-високи цени, тъй като строителната себестойност е повишена.
Предимството е, че новите сгради ще отговорят по-добре на изискванията на българските купувачи, а именно таксата поддръжка да е минимална и съпоставима с тази на градските пазари. За да постигнат това, новите проекти ще бъдат за по-малки жилищни сгради без или с минимални допълнителни екстри към тях (озеленяване, детска площадка, контрол на достъпа).