Днес (10 март) в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София президентът Румен Радев откри документалната изложба „80 години от спасяването на българските евреи“.
Почетен гост на събитието бе известният историк и общественик от Израел проф. Михаел Бар-Зоар. На откриването на изложбата присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът Гълъб Донев, министърът на културата Найден Тодоров. Сред официалните лица бе и министърът на външните работи Николай Милков и заместник-министърът на културата доц. д-р Пламен Славов.
В словото си президентът посочи, че спасяването на българските евреи и днес е пример за силата на обществената енергия, посветена на справедлива кауза.
В експозицията могат да се видят експонати от фонда на Националната библиотека. Изложени са и наградите, с които посмъртно е удостоен цар Борис III от международните еврейски организации, сред които Световният еврейски конгрес и Лигата против поругаването.
Също така по-късно днес пред паметните плочи на спасителите на българските евреи до храма „Света София“ ще бъдат поднесени венци и цветя. В тържествената церемония се очаква да участват държавният глава Румен Радев, министър Найден Тодоров и зам.-министър Пламен Славов, представители на изпълнителната власт, на дипломатическия корпус, на академичните среди, на еврейската общност и граждани.
А в ранните часове на деня зам.-министър Пламен Славов се включи в Похода на толерантността и мъдростта. Пред паметника на Спасението в градинката при паметника на „Св. Климент Охридски“ също бяха поднесени венци.
Според официалните данни на интернет страницата на Изследователския център на Световния център за възпоменание на Холокоста – “Яд Вашем”, в таблицата срещу името на България е записано, че в страната е имало 50 хиляди евреи преди Втората световна война и нула жертви. Единствената страна в този документ с отбелязан нулев брой жертви е България.
„Българският народ тази година почита забележителния исторически акт на съпричастност и кураж, довел до спасяването на неговите съграждани от еврейски произход. Това е важен модел за гражданско поведение, което сме длъжни да следваме и днес. Ние трябва да бдим, за да не допуснем антисемитизмът, ксенофобията, агресията, етническата нетолерантност да задават дневния ред на съвременното общество“, заяви в началото на програмата от събития министърът на културата Найден Тодоров, който е заместник-председател на Националния инициативен комитет за отбелязване на годишнината.