Брюкселските чиновници най-сетне разбраха, че трябва да се заемат пряко с охраната на границата ни с Турция, защото нито нелегалната миграция към Запада е спряла, нито бизнесът на каналджиите е замрял.
Най-после Европейската комисия обяви (в понеделник, 20 март), че стартира пилотен проект с България за подобряване на охраната на общите граници. Страната ни ще прилага мерки за ускорена оценка на молбите за убежище и за връщането на онези, чиито искания са били отхвърлени. За целта Комисията ще осигури техническа подкрепа и съдействие от основните агенции в ЕС, занимаващи се проблеми на вътрешните работи – Агенцията на ЕС в областта на убежището, Европол и Фронтекс. Целта е
да се повиши наблюдението и бързото реагиране.
В ход е и друго полезно за страната ни решение – ЕК и правителството трябва да завършат оценката на нуждите, за да може Брюксел да ни предостави финансова подкрепа. Досега управляващите изтъкваха като причина за инцидентите по границата липсата на пари – за повече обучени кадри, видеонаблюдение и друго техническо оборудване. Сега са на път да получат и пари, и подкрепа.
“Проектът се основава на опита на България, включително на отличното ѝ сътрудничество със Сърбия, Турция и други съседни държави, както и с агенциите на ЕС, действащи у нас”, се казва в съобщението на Европейската комисия.
Това решение бе взето, след като все повече европейски политици започнаха да укоряват Брюксел, че
охраната на външните граници е общ въпрос за целия ЕС,
а не само български.
Австрийският канцлер Карл Нехамер обяви през януари, че ЕК трябва да ни отпусне 2 млрд. евро за нова гранична ограда, като само месец по-рано ни поряза за Шенген.
В това „порязване“ имаше и положетелен аспект, защото политиците ни се заеха наистина сериозно да търсят решения за охраната на границата и бяха проведени десетки акции срещу нелегалната миграция. Явно на родна почва работим най-добре
като ни следят отвън и постоянно ни дърпат ушите.
От друга страна обаче си е бая обидно, че някой непрекъснато – макар и индиректно – ни дудне на главата, че не се справяме с проблемите по границите. И то от години, а не от вчера или онзи ден.
Тъпото е, че докато държавата ни се наумува, каналджиите ни стават все по-изобретателни и започнаха да включват в бизнеса и труженици от други професии. Само преди седмица, заради участие в каналджийство, полицията задържа
бременна в седмия месец лекарка и професионален военнослужещ.
Акцията е проведена в Хасковско и до нея се е стигнало след неколкомесечна разработка на “Военна полиция”.
Вътрешният министър Иван Демерджиев твърди, че нелегалният трафик у нас намалява, а България вече е получила от ЕС над 141 млн. евро за охрана на границата с Турция. Сега се водят преговори за техническото обезпечаване на останалите 110 км от границата, които все още не са обезпечени. Очакванията ни са да получим автомобили и средства за техническа защита по въздух и суша.
В началото на месеца, след посещение в Брюксел, вътрешният министър обяви, че
вместо яка ограда, по границата ще има камери и дронове.
Тогава доста коментатори в интернет форумите споделиха, че това решение едва ли ще свърши работа, защото камерите и дроновете трудно биха спрели мигрантска тълпа от 300-400 души, които са се втурнали да пресича незаконно границата ни. За тълпи от по 1000-3000 души е по-добре да не отваряме приказка.
Истината е много простичка: камерите и дроновете могат само да констатират нарушението и… нищо повече. Дори и да струват по 500 000 евро бройката. Така че, ако Брюксел сбъдне въжделенията ни за повече дронове и камери, единственото ни спасение си остава… голата истина, която – колкото и да е тъжна – все пак решава “този” проблем засега:
99% от мигрантите не желаят да останат в България, защото тук нищо добро не ги чака.
Повечето от тях искат да живеят в Германия или Франция, където не ги екстрадират дори и молбите им за убежище са отхвърлени със съдебен акт. Има стотици хиляди такива случаи в Западна Европа, затова Комисията настоява да се засилят депортациите на хора без право на убежище.
Незаконната миграция е огромен проблем за целия ЕС, а държавите членки с външни граници, каквато е България, все още са част от решението. Затова е особено важно парите, които отпуска ЕС, и помощта, която предлага, да не отидат на вятъра. За пореден път…