Животът на всяка нова технология като иновация продължава около пет години, след това се превръща в рутина. За съжаление, у нас това се случва само благодарение на нови личности и отделни инвеститори. Време е да бъде въведен отделен ред в бюджета на Здравната каса за болнична помощ за въвеждане на иновации. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз Иван Маджаров на откриването на форума “Иновации в болниците, апаратурата и медицинските изделия”. По думите на Маджаров така ще може да бъде проследявана и тяхната ефективност по-лесно, а пациентите ще имат възможност бързо да получат ново и качествено лечение.
“Иновациите в здравната система са изключително важна част, която позволява пациентите да получават все по-правилно и навременно лечение, което ни позволява да се справяме с все повече проблеми от миналото. Процесът на създаване на иновации трябва да бъде обсъждан, подкрепян, показван”, каза бившият председател на парламентарната здравна комисия в 47-ото Народно събрание доц. Антон Тонев.
Представителят на Българската стопанска камара Григор Димитров, който е и член на Надзорния съвет на НЗОК, заяви, че с болни хора прогрес не се постига. “Прогрес се постига само със здрави и мотивирани хора. Забравяме, че в България работят лекари специалисти с висока квалификация, а сме фокусирани само недъзите на системата. Не бива да забравяме, че най-важното са лекарите“, подчерта той.
Съветникът на здравния министър Аркади Шарков акцентира върху увеличаването на продължителността на живота в резултат на иновациите. “Процесът, който засили иновациите в лекарствата, както и оптимизацията на лечебните заведения, беше войната срещу COVID. Сегашната война в Украйна, за съжаление, развива Спешната помощ и реконструктивната хирургия. Иновациите в бъдеще можем да ги гледаме като спестяване на време и по-доброто навлизане в системи като нашата, които са догонващи“, отбеляза той.
Христина Николова от Сдружението за развитие на българското здравеопазване изтъкна, че пациентите вече не искат просто достъп до медицинска грижа, а искат достъп до качествена медицинска грижа.