Партията на италианския премиер Джорджа Мелони – “Братя италианци” е внесла в парламента законопроект, който ще промени радикално банковия сектор на страната като отдели инвестиционните и банките за дребни услуги. Проектът се появява след колапса на щатския кредитор SVB и режисираното от Берн поглъщане на “Креди Сюис груп” от “Ю Би Ес груп” – събития, засили страховете от по-нататъшен системен стрес върху глобалния банков пейзаж. Ако бъде одобрен в закон, той ще даде на банките 12 месеца срок за реорганизиране на дейността им и за избор между търговски или финансов инвестиционен бизнес.
Законопроектът, внесен тихомълком в долната камара на парламента на 17 март от шефа на парламентарната група на “Италиански братя” в долната Камара на депутатите и 14 негови колеги. В него се казва, че всяко позволение за банките за дребни услуги да участват в “спекулативни търговски сделки” има “драматично отрицателен ефект за реалната икономика и подкопава най-елементарните принципи на защита на социалните и етични основи на стопанството”.
Крайнодясната партия “Италиански братя” предложи подобен закон през 2018-а, когато беше в опозиция, но не успя да спечели подкрепа за него. Въпреки че изглеждат радикални през 2022-а, мнозинството банки от ХХ век в Италия работеха по тези правила. Ако бъде одобрен, законът ще върне правната рамка от 30-е години на миналия век, която бе отменена през 90-е години чрез проведените реформи за дерегулиране на сектора. Именно тези промени са обвинени от партиите от всички цветове на Ботуша за последната финансова криза.
Подобни призиви за реформи и за повторно въвеждане на закона “Глас Стийгъл” от 1933-а, отделящ търговските от инвестиционните банки, има и в Съединените щати. Те обаче идват предимно от лявото политическо пространство на сенатор Елизабет Уорън, което е в опозиция на профашистките възгледи на Мелони.