Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев се срещна с посланика на КНР Н. Пр. Дун Сяодзюн
През 2022 г. двустранната търговия между България и Китай достигна пикова стойност от 4.1 млрд. щатски долара. Китайската народна република се нарежда на второ място сред експортните ни партньори извън Европейския съюз, веднага след Турция. Стокообменът между двете страни в периода 2011-2021 г. възлиза на над 25 млрд. щатски долара.
Това стана ясно днес (21 април) по време на среща между министъра на иновациите и растежа Александър Пулев и посланика на Китайската народна република у нас Н. Пр. Дун Сяодзюн.
Министър Пулев заяви, че основната политика на Министерството на иновациите и растежа (МИР) като ресорно ведомство, отговарящо за чуждестранните инвестиции, е да развива диалога с приоритетни стратегически партньори. И уточни, че българската държава води активни разговори с инвеститори от Азия, които виждат у нас както политическа воля, така и подкрепа на всички нива.
По думите на Пулев, държавата работи в пълен синхрон от ниво президент, премиер, министрите в кабинета до ниво представителите на местната власт и това е ключово за привличането на инвеститори у нас.
Той коментира още, че България получава редица запитвания от азиатски компании, които искат да използват страната ни като платформа за стъпване на общия европейски пазар.
На срещата беше обсъдена активната политика на България за създаване на предпоставки за привличането на мащабни производства за над 1 млрд. евро с фокус върху автомобилния сегмент и други приоритетни сектори.
Министър Пулев запозна посланика на Китай с усилията на България да отключи административен и финансов ресурс за обособяване на индустриални зони, с които да се привлекат големи международни инвеститори, които да бъдат ключови за българската икономика и създаването на работни места.
„Правителството направи решителна и преломна стъпка в тази посока, а именно обособяването на първата по рода си държавна икономическа зона „Доброславци“ с фокус върху сегмент автомобилостроене и свързаните с него индустрии“, допълни министърът.
Той подчерта, че зоната се намира на 15 км от центъра на столицата, близо до работна ръка и че ще бъде изградена по най-добрите практики, за да отговаря на стандартите на чуждестранните инвеститори за чисто и зелено производство.
От Министерството на иновациите и растежа обявиха, че до няколко седмици по линия на Плана за възстановяване и устойчивост ще стартират процедура за 212 млн. лв. за развитие на вече съществуващите у нас индустриални зони и паркове.
Министър Пулев представи на посланик Сяодзюн и Стартъп визата, която МИР разработи, за да могат чуждестранни предприемачи от страни извън Европейския съюз, да идват в България и да основават и развиват иновативни бизнеси, използващи високи технологии и развиващи научно-изследователска и развойна дейност.
На срещата присъстваха още зам.-министърът на иновациите и растежа Стефан Савов и зам.-изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Христо Етрополски.













