Имаме правото да помогнем на Украйна да защити международните закони, това не прави НАТО или държавите от пакта част от конфликта, заяви Йенс Столтенберг
Бившият руски президент Дмитрий Медведев днес заяви, че колкото по-разрушителни са оръжията, които Украйна получава от западните си поддръжници, толкова по-голям ще бъде рискът от „ядрен апокалипсис“, предаде Ройтерс.
Агенцията цитира думите на Медведев, който сега е заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия и който казва, че отричането от страна на Киев на участието му във въоръжено нахлуване в руската гранична Белгородска област е „лъжа“.
Медведев нарече извършителите на нахлуването в Белгородска област „главорези“, които „трябва да бъдат изтребени като плъхове“, предаде РИА „Новости“.
„Що се отнася до тези главорези, другояче не мога и да ги нарека, макар че могат да бъдат характеризирани по различни начини. Въпросът се състои единствено в това, какво да правим с тях? Те трябва да бъдат просто унищожени като плъхове и дори да не бъдат вземани в плен“, каза Медведев.
„Каквото и да говорят в Киев за това, че те нямат отношение към диверсионни набези от такъв род, всичко това са лъжи, разбира се, абсолютно“, каза той в отговор на въпрос на ТАСС дали Украйна може да бъде освободена от отговорност за нападението в Белгородска област заради факта, че то е било извършено от руски граждани.
„Отговорност за това носи киевският режим и в крайна сметка неговите спонсори отвъд океана, т.е. Вашингтон и страните от ЕС, заедно с присъединили се държави като Великобритания и други. Това е тяхна отговорност, пряка и непосредствена“, заключи Медведев.
Украйна има право да се отбранява срещу руското нападение, правото на самоотбрана е залегнало в Устава на ООН. Имаме правото да помогнем на Украйна да защити международните закони, това не прави НАТО или държавите от пакта част от конфликта. Това заяви генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг пред журналисти при пристигането си за участие в заседанието на министрите на отбраната от ЕС в Брюксел, предаде БТА.
Ще обсъдим как още по-тясно да работим съвместно за увеличаване на възможностите за производство на боеприпаси. НАТО задава условията и поставя целите за съвместимост, преразглеждаме тези цели по отношение например на размера на използваните снаряди. Все повече страни от НАТО подписват договори за увеличаване на производството на боеприпаси. Трябва да избягваме появата на нови пречки между съюзниците в производството, за да можем да запълним запасите от боеприпаси и да продължим подкрепата за Украйна, добави той.
В последните месеци Украйна получи танкове, в последните седмици Великобритания достави на Киев далекобойни ракети и това води до промени на бойното поле. В последните дни научихме, че някои съюзници започват обучение на украински пилоти на съвременни западни изтребители. Това показва готовността ни да подкрепяме Украйна дългосрочно, посочи Столтенберг. По неговите думи решението за обучение на украински летци отваря пътя за доставката на изтребители за Украйна „в някакъв момент“.
Столтенберг съобщи, че на предстоящото през юни заседание на министрите на отбраната от пакта в Брюксел ще бъдат поканени производители на военно оборудване от двете страни на Атлантика. Войната навлезе във фаза на изтощение и това повишава значението на въпросите за производството, снабдяването и поддръжката, обобщи генералният секретар.