Сергей Игнатов: В България няма стремеж към училища с еднакво качество

проф. Сергей Игнатов

„Проблемът на образованието е, че това е един много дълъг процес, а политиците мислят с кратък хоризонт“

„Пандемията вкара образованието в света на информационните технологии“

В България няма стремеж да имаме училища с еднакво качество или поне приблизително еднакво. Това обясни пред БНР Сергей Игнатов, бивш министър на образованието и настоящ преподавател в НБУ.

„Трябва да се стремим към това. Децата не са еднакви, но освен елитни и средни, имаме и училища, които не предлагат високо качество на образованието. Това се вижда и в резултатите от PISA. Резултатите показват, че децата ни са претоварени. Когато е претоварено, колко информация може да поеме ума на едно дете?“, коментира той.

Игнатов коментира средния резултат от 3.93 на матурата по български език.

„Подобно е положението в целия ЕС и Северна Америка. Основният проблем е, че тук се смесват две системи. Обучаваме по старому в училище. Едновременно с това тези деца, които са показали ниски резултати, израснаха в един съвършено нов свят. Това поколение, което сега завършва училище, ще формира съвършено нова култура. Изкуственият интелект прониква. На територията на училището се сблъскват няколко култури. Ако сравним 2005 година с 2023 -та, нас ни отделя епоха“, каза Игнатов.

Пандемията вкара образованието в света на информационните технологии, отбеляза той. 

„Когато тя приключи, образователната общност реши да се върнем назад, но това не може да стане. Животът в този цифров свят ще продължава и ние не може да го спрем. Живеем в преломен момент за цялата цивилизация“, поясни Игнатов.

Той призова да се даде време на новия министър на образованието – поне 100 дни. 

„Той ще влезе с летящ старт, защото идва от системата“, отбеляза Игнатов.

Системата парите да следват ученика е „порок“ на целия цивилизован свят, отбеляза бившият образователен министър.

„Това е опит да се измери натоварването. Добро предложение е обаче да има повече пари спрямо показаните резултатите“, допълни той.

„Проблемът на образованието е, че това е един много дълъг процес, а политиците мислят с кратък хоризонт“, посочи Игнатов

„Хубаво е, че вдигнаха учителските заплати. Системата за качество ще бъде разработена, но се изисква време“, каза още той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст