„Проблемът на образованието е, че това е един много дълъг процес, а политиците мислят с кратък хоризонт“
„Пандемията вкара образованието в света на информационните технологии“
В България няма стремеж да имаме училища с еднакво качество или поне приблизително еднакво. Това обясни пред БНР Сергей Игнатов, бивш министър на образованието и настоящ преподавател в НБУ.
„Трябва да се стремим към това. Децата не са еднакви, но освен елитни и средни, имаме и училища, които не предлагат високо качество на образованието. Това се вижда и в резултатите от PISA. Резултатите показват, че децата ни са претоварени. Когато е претоварено, колко информация може да поеме ума на едно дете?“, коментира той.
Игнатов коментира средния резултат от 3.93 на матурата по български език.
„Подобно е положението в целия ЕС и Северна Америка. Основният проблем е, че тук се смесват две системи. Обучаваме по старому в училище. Едновременно с това тези деца, които са показали ниски резултати, израснаха в един съвършено нов свят. Това поколение, което сега завършва училище, ще формира съвършено нова култура. Изкуственият интелект прониква. На територията на училището се сблъскват няколко култури. Ако сравним 2005 година с 2023 -та, нас ни отделя епоха“, каза Игнатов.
Пандемията вкара образованието в света на информационните технологии, отбеляза той.
„Когато тя приключи, образователната общност реши да се върнем назад, но това не може да стане. Животът в този цифров свят ще продължава и ние не може да го спрем. Живеем в преломен момент за цялата цивилизация“, поясни Игнатов.
Той призова да се даде време на новия министър на образованието – поне 100 дни.
„Той ще влезе с летящ старт, защото идва от системата“, отбеляза Игнатов.
Системата парите да следват ученика е „порок“ на целия цивилизован свят, отбеляза бившият образователен министър.
„Това е опит да се измери натоварването. Добро предложение е обаче да има повече пари спрямо показаните резултатите“, допълни той.
„Проблемът на образованието е, че това е един много дълъг процес, а политиците мислят с кратък хоризонт“, посочи Игнатов.
„Хубаво е, че вдигнаха учителските заплати. Системата за качество ще бъде разработена, но се изисква време“, каза още той.