Здравният министър Христо Хинков обяви пред БНТ, че ще поиска да се прекрати договорът за наем на двата медицински хеликоптера. „Въздушната медицинска помощ не се е отложила. Има една предварителна част, свързана с наем на два хеликоптера. Още като влязохме в управлението, с министъра на транспорта Георги Гвоздейков се договорихме, че това е изключително скъпо и ненужно решение – да се ползва наем на два хеликоптера. Един летателен час е 18 000 лева. Самите хеликоптери могат да дойдат, без да е оборудвана наземната част, без да имаме достатъчно готовност за цялата логистика и без да имаме такава толкова спешна нужда да наемем два хеликоптера за известно време, преди да дойдат нашите хеликоптери. Аз съм казал категорично на министър Гвоздейков, защото това е в техния ресор, да прекъснат този договор. Не знам какви неустойки ще има, но моето мнение категорично е, че не ни трябва това. Ще спестим много пари“, обясни Хинков. „Тези два хеликоптера, които са под наем, се оказва, че не могат да летят нощем“, уточни той.
Министърът увери, че първоначалните определени срокове за това кога България ще има собствени въздушни линейки, остават. „Първият медицински хеликоптер ще бъде доставен до края на годината или началото на следващата. Датите и сроковете остават непроменени“, обясни той.
Италианският оператор Alidaunia спечели обществената поръчка за наем на два медицински хеликоптера. Машините под наем заедно с екипажите трябваше да поемат спешната помощ по въздух, докато пристигат закупените шест медицински хеликоптера. Покупката ще бъде от италианската фирма „Леонардо“, като обещанието е първият хеликоптер да пристигне до 15 декември 2023 г., а останалите – в периода 2025-2026 г. Наемът на двата хеликоптера се предвижда да е за срок от 2 години с възможност за още една допълнителна година. Трябваше наетите хеликоптери да пристигнат до средата на юли.












