Парламентът възложи на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител за продажбата на оборудването, предназначено за проекта АЕЦ “Белене“. Решението беше прието със 155 гласа „за“ и 57 „против“. Депутати от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“, ДПС и „Има такъв народ“ подкрепиха решението. “Против” гласуваха от „Възраждане“ и от БСП.
Депутатите приеха продажната цена не може да бъде по-ниска от тази, която България платила за оборудването – близо 1,2 млрд. лева. Преговорите ще се проведат в 60-дневен срок от влизането в сила на решението. Министърът на енергетиката следва да информира Народното събрание за предприетите действия и конкретните резултати от проведените преговори.
Отменя се предишно решение на парламента от 7 юни 2018 г. за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене” съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите за проекта АЕЦ „Белене” в отделно проектно дружество.
Според Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, ако бъде договорена продажбата, ще имаме възможност да си възстановим средствата, които вече сме платили за проект, който няма как да се осъществи.
От БСП обаче определиха решението като абсурдно, цинично и го нарекоха национално предателство. “Миналата година АЕЦ “Козлодуй” има почти два милиарда лева печалба. “Лада”, която носи милиарди печалби, а вие ще финансирате “Фолксвагена” в Турция, на който ние ще му плащаме. Срам и позор”, каза Румен Гечев.
Според ‘Възраждане” решението е “национално безотговорната, слугинажна политика, провеждана от евроатлантическото мнозинство в Народното събрание”.
От “Има такъв народ” поискаха гаранции, че финансовият министър Асен Василев няма да има достъп до средствата от евентуалната продажба.
Депутатите решиха да удължат заседанието до приемането на декларацията в подкрепа на членството на Украйна в НАТО. Насрочените заседания на парламентарни комисии ще започнат 15 минути след края на заседанието, обяви председателят на Народното събрание Росен Желязков. По искане на парламентарната група на “Възраждане” беше дадена 20-минутна почивка.
В дневния ред е и проект на декларация за процедура за избор на нов главен прокурор.