Петър Чобанов ще надгражда и ще продължи работата по приемане на еврото

Проверката на документите показа, че кандидатите отговарят на изискванията и бяха допуснати  до изслушване за заемане на позициите подуправители на Българската народна банка – Петър Чобанов, за ръководител на управление „Банково“ и Андрей Гюров, за ръководител на управление „Емисионно“.
Новоизбраният гуверньор на БНБ – Димитър Радев, представи кандидатурите им. А Чобанов и Гюров представиха пред депутатите своите концепции за управление на своите ресори.

Двамата кандидати за подуправителите са настоящи депутати от ДПС и „Продължаваме промяната“ – Петър Чобанов и Андрей Гюров. Първият беше финансов министър в кабинета „Орешарски“, а вторият бе кандидат за гуверньор на БНБ през 2022 г., предложен от „Продължаваме промяната“, но се оттегли преди гласуването в зала.

В момента управление „Банково“ се ръководи от Нина Стоянова, а начело на управление „Емисионно“ е Калин Христов, но и двамата са с изтекъл мандат от над две години.

Първи беше изслушан Петър Чобанов. Той каза, че в неговата работа предстои надграждане на постигнатото и продължаване процедурата по подготовката за приемане на еврото.

Независимостта на БНБ е важно за поддържане на ефективна банкова система. Фискалната и паричната политика не бива да си противостоят, а да работят в координация.

Въвеждането на еврото е свързано и с работата в БНБ, за да стенем част от европейската банкова система.

Предстои модернизация и продължаване на работата с Европесйката комисия, посочи Чобанов.

Управление „Банково“ отговаря за нормалната работа на платежнта система. В тази връзка участието ни в ТАРГЕТ е важно за страната ни.

Важна задача е и присъединяване към европейската система за бързи плащания в евро СЕПА.

БНБ е депозитар на България и ще се продължи работата по присейдиняване към европейската депозитарна система.

Фокус върху работата на Чобанов ще бъде дигитализацията и осигуряването на сигурността на платежните услуги, както и борбата с измамите.

Приемането на дигиталното евро е друг важен проект.

Чобанов отбеляза, че ще предложи създаване на ново звено за стратегическо планиране. Според него може да се създаде такова и на ниво БНБ, като идеята ще се обсъди с управителя на БНБ и членовете на Управителния съвет на Българска народна банка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че 52-рото Народно събрание ще има волята да гласува промените в Закона за НСО и да свали охраната за депутати?

Подкаст