Обменът на руски рубли във виртуалната валута Tether е скочил многокртно по време на метежа на бойците на Евгений Пригожин от паравоенното формирование “Вагнер”. Ръстът на изтъргуваните обеми е достигнал 277% в хода на усилията на руснаците да открият алтернатива на отслабващата национална парична единица.
Опитът за преврат на Пригожин – първият от три десетилетия насам – хвърли сянка на съмнение върху способността на руския президент Владимир Путин да удържи едноличната си власт. Все пак, бунтът бе прекратен, а “Вагнер” се прехвърли в Беларус и вече е грижа на президента Александър Лукашенко.
На 24 юни – денят, в който бойците на Пригожин тръгнаха към Москва, дневният търговски оборот рубла/Tether е скочил рязко – до равностойността на 14.7 млн. щ. долара или с 277% повече от 3.9 млн. долара на 23 юни, по информация на водещата фирма за данни за дигитални активи CCData. Tether е вид “стабилна” виртуална валута (stablecoin), която следва движенията на щатския долар и позволява на търговците да местят активи във и от криптопазара. Ден по-късно – на 25 юни, когато Пригожин заповяда на войските си да спрат похода след сделка с Путин, изтъргуваните обеми в двете валути са се върнали под 3 млн. долара.
Скокът се дължи на изтеглените от руснаците над 1 млрд. щ. долара от местни банки, по данни на “Банк России”. Руската парична единица е загубила почти една трета от пазарната си оценка от декември 2022-а насам и се разменя срещу почти 92 рубли за един щ. долар към края на юли.
Фиксираните към долара криптовалути могат да осигурят алтернативен начин за съхранение на стойността в стопанства под сурови санкции. Бенефициентите на сделките не са известни, но движенията рубла/Tether “подкрепят твърдо идеята, че виртуалните пари се използват от престъпни актьори, опитващи се да играят извън традиционните финанси”, посочва Чарли Купър – бивш главен оперативен директор на американската Комисия за търговия на фючърсни контракти.
Тревогите за връзките между цифровите активи и престъпните елементи се подсилват от набиращия все по-голям опит режим на Северна Корея, който разчита на криптовалутите да помогнат за финансирането на незаконната програма за балистични оръжия на страната. В началото на годината щатските власти арестуваха руския основател на криптоборсата Bitzlato, описвана от оторизираните органи като “изключително важен финансов източник” на тъмната мрежа.
През юни Европейският съюз одобри 11-и пакет от санкции срещу Русия, увеличавайки натиска срещу Москва заради войната в Украйна. Което е подтикнало руснаците да прехвърлят активи в криптовалути в очакване на по-нататъшно засилване на ограниченията. Подобно явление е било наблюдавано и в Афганистан след като талибаните са си върнали властта. Отчетеният оборот на 24 юни е най-висок за двете парични единици от юли 2022-а когато е скочил до над 21 млн. долара.
Междувременно, набирането на частни крипто средства в полза на Украйна е надхвърлило руския еквивалент в съотношение 44:1 през последната година, по данни на фирмта за анализи от бранша Elliptic. За различни про-украински каузи са били дарени над 200 млн. щ. долара.