Миналата година бюджетът за сектор „Култура“ беше увеличен с над 25%, но голяма част от средствата не бяха използвани поради липса на добри проекти.
Това заяви министър-председателят академик Николай Денков на откриването на 11-ото издание на „Алеята на книгата“ в София, за да аргументира тезата си защо за да има култура, не са достатъчни само средствата.
Той се обърна към книгоиздателите с думите, че трябва заедно да видят как по най-ефективния начин парите за култура да стигнат до децата и до родителите, за да може след години резултатът да се види.
По отношение на бъдещето, Денков подчерта, че е убеден, че книгата дълго време няма да има истинска конкуренция, защото, по думите му, тя е най-дълбокото изкуство. Освен това посочи, че автори като Георги Господинов, Захари Карабашлиев и Милен Русков доказват, че българското слово, българската книга и българското изкуство, което показва доброто и красивото, е по-живо от всякога.
След откриването на „Алея на книгата“ акад. Денков попълни личната си библиотека с две книги на Здравка Евтимова, както и с илюстровано издание по мотиви от творби на Дж. Р. Р. Толкин. Той купи Голяма детска енциклопедия и още няколко книжки за своите две внучки.
Тази година „Алея на книгата“ представя нови и редки книги, специализирана и детска литература на около 140 български издателства, разположени в 52 шатри в центъра на столицата – по бул. „Витоша“ до Националния дворец на културата. Мащабното литературно събитие е в рамките на #КаузаГрамотност, която стартира в началото на 2023 година с „Походът на книгите“.