В сръбската столица Белград протестиращи застанаха пред вратите на министерството на държавното управление с искане веднага да им бъде предоставен пълният избирателен списък от 17 декември, предаде кореспондент на Българското национално радио.
Тогава в Сърбия се проведоха предсрочни избори и за парламент, и за местна власт.
Според протестиращите, сред които има много студенти както от Белград, така и от Нови сад, спечелилата за втори път партия на президента Александър Вучич е фалшифицирала резултатите.
Вчера, на 24 декември, в сръбската столица се стигна до сблъсъци между полиция и протестиращи, които се опитаха да влязат в сградата на кметството. По официална информация има 38 арестувани, а 8 полицаи са пострадали, като за разгонването на протестиращите е бил използван сълзотворен газ.
Сръбският премиер Ана Бърнабич заяви, цитирана от БТА, че по време на вчерашните демонстранции пред сградата на кметството в Белград, протестиращите, които искали да проникнат в сградата, хвърляли павета и използвали хладно оръжие срещу органите на реда.
Освен това Бърнабич обяви, че не е вярна информацията, която разпространяват двама австрийски наблюдатели на изборния ден, а именно, че е била извършена подмяна на 30% от гласовете. Те не били подали писмени възражения във връзка с наблюдавания от тях изборен процес, а в същото време по-късно лично свидетелствали за нередности, заявявайки, че са видели как 40 000 души били докарани от Република Сръбска да гласуват.
Бърнабич бе категорична, че това е безпрецедентна лъжа и че тя, и президентът на Сърбия Александър Вучич, са направили всичко възможно, за да докажат, че няма избиратели – фантоми в избирателните списъци.









