Изследователи от сайта VisaGuide.World публикуваха класация на страните в света, които са най-подходящи за „дигитални номади“. Тя включва 38 държави и територии. Испания е на първо място, Аржентина е на второто, а Румъния – на трето.
Изследователи от консултантската служба за пътувания и визи VisaGuide.World проучиха основните параметри, необходими за удобната работа на „дигиталните номади“ – хората, които активно използват телекомуникациите и интернет за работата си от чужбина (дистанционно, на свободна практика и други) Сред тях са наличието на виза за „дигитален номад“, средната скорост на интернет в дадена страна, данъчна политика и продължителност на необлагаемия престой, изисквания за доходите на кандидатите за виза, издръжка на живот (в евро), ниво на развитие и достъпност на здравната система, популярност сред туристите.
Според проучването, на първо място със значителна преднина е Испания, на която авторите на рейтинга дават високи оценки за скорост на интернет, развитие на здравната система и популярност сред туристите.
Дори по-неблагоприятната данъчна система – 15 процента данък върху доходите и ограничен шестмесечен необлагаем период за дигиталните номади, не попречи на тази страна да бъде на върха. Испания често се класира високо в различни класации за дистанционна работа. През август консултантската компания International Workplace Group публикува класация на най-добрите градове в света за дистанционна работа и съчетаване на свободното време с работа (workcation), където Барселона зае първото място.
На второ място по привлекателност за “дигиталните номади” е друга испаноговоряща държава, но от другата страна на океана – Аржентина.
Въпреки че скоростта на интернет там е наполовина на тази в Испания, а изискванията за минимални доходи на кандидатите са по-високи, Аржентина отбеляза добри точки в развитието на здравната система и данъчната политика към „дигиталните номади“ – 0% за целия период на съответната виза.
Същите данъчни облекчения за „дигиталните номади” има и в Румъния, която е на третото място в класацията. Изискванията за доходите на кандидатите в Румъния са по-строги, отколкото в Испания и Аржентина, но интернет работи по-добре, отколкото в тези страни. Румъния получи добри оценки и за достъпността и развитието на своята здравна система.
Останалите места в Топ 10 на VisaGuide.World се заемат предимно от европейски държави: Хърватия (5-то място), Португалия (6-то), Малта (8-мо), Норвегия (9-то) и Андора (10-то). Обединените арабски емирства са на четвърто място в класацията, а друга латиноамериканска страна – Уругвай, е на 7-о място.
В класацията влизат и британските отвъдморски територии – Монсерат (26-то място), Бермудите, Каймановите острови (35-то) и Ангуила (38-мо), както и самоуправляващите се държавни образувания Аруба (11-то място) и Кюрасао (15-то място), които са част от Кралство Нидерландия. Въпреки ниската скорост на интернет в тези територии, те бяха в класацията поради преференциалния данъчен режим за „дигиталните номади“ и доброто ниво на развитие на здравната система, съчетано с благоприятен климат.
Сред страните от постсъветското пространство класацията включва Естония (20-то място) и Грузия (24-то). Естония, която няма данъчни облекчения за дигиталните номади и има доста висок данък върху доходите от 20%, отбеляза добра оценка благодарение на добрата си интернет услуга и високото ниво на здравеопазване. В Грузия качеството на интернет е по-лошо от това в Естония, но в кавказката държава има шестмесечен необлагаем период за „дигиталните номади“, по-ниски разходи за живот и добре развито здравеопазване.