Ръст на приходите и печалбата на “Емка” – Севлиево в края на миналата година

пари придобиване дивидент печалба клиенти

В изпълнение на инвестиционната си програма, през миналата година в севлиевската фирма „Емка“ АД са доставени и инсталирани няколко нови машини в основното производство, с което се очаква ръст на продукцията и по-добро качество. В експлоатация вече е и фотоволтаична система за собствено потребление в предприятието. Подписани са договори за доставка и на нови машини.

Като част от развитието на инвестиционната програма, дружеството увеличи капитала си чрез превръщане на част от печалбата за 2022 г. и неразпределената печалба от минали години в капитал, който вече е 43 399 452 лева.

Производителят на електрически и електронни проводници и кабели „Емка“ отчете в края на декември печалба в размер на 9.68 млн. при 8.23 млн. лева за деветте месеца на миналата година. 

В края на декември се отчитат по-добри финансови резултати спрямо деветте месаца на миналата година. Общо 131.91 млн. лева са приходите на фирмата. Външните пазари остават основни за фирмата. За чуждестранни клиенти са изнесени изделия за 95.48 млн. лева. Приходите от експорт на севлиевската фирма в края на септември бяха на стойност 75.21 млн. лева. В страната пък са реализирани изделия за 38.43 млн. лева при 29.71 млн. лева за деветте месеца на миналата година. 

Разходите по дейността на „Емка“ са в размер на 12689.74 млн. лева. Най-много средства са изразходени са покупка на материали.

През четвъртото тримесечие “Емка” продължава работата си без отклонения от приетия режим на работа и при спазване на предпазните мерки за ограничаване разпространението на ковид-19, уточняват от дружеството.

Като експортно ориентирана фирма и във връзка информацията, която получават от клиентите си, мениджърите на компанията оценяват обстановката като много несигурна и бързо променяща се. Това е и причината да не се ангажират с дългосрочни прогнози. 

Рискове

Секторният риск е съществен за „Емка“ и е свързан с развитието на отрасъла “Електротехническа промишленост”, който пък се характеризира със сложност на производствените технологии и висок темп на технологични промени. В отговор на предизвикателствата, предприятието следва амбициозна инвестиционна програма, за да се справи с този риск, отбелязват от фирмата. 

Обемът на продажбите и разходите на „Емка“ зависят от цената на двете основни суровини, с които предприятието работи – мед и ПВЦ, които са борсови стоки и трудно може да се влияе върху тях.

Дейността на „Емка“ е изложена на валутен риск, тъй като основната част от продуктицята на предприятието се изнася зад граница.

Конкуренцията в този сектор е много голяма, особено от фирми от чужбина. През последните години “Емка” пази позициите си на водещ производител на кабели и проводници, като се разработват нови продукти с по-добри технически показатели и се залага на съвременно технологично оборудване на производството. 

Акционерният капитал е разпределен между “Индустриален капитал холдинг”, който е с дял от 33.12%, “КЕМП” АД е с 37.37%, а ЗУПФ “Алианц България” – с 6.83% от книжата с право на глас. Останалите книжа се държат от по-малки инвеститори.

Книжата на “Емка” се търгуват на “Българска фондова борса”. През последните дванадесет месеца цената им върви нагоре, като добави повече от 37 стотинки към котировките и в момента са на стойност 2.02 лева за един брой. Това оценява компанията на 87 666 893 лева пазарна капитализация.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст