В страната ще има шест оперативни бази на бъдещата система за спешна помощ по въздуха
Днес в София пристига първият хеликоптер за спешна помощ у нас. Той ще бъде официално представен на 2 февруари в присъствието на министър-председателя акад. Николай Денков, министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков, министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, зам.-министъра на здравеопазването проф. Илко Гетов и други.
Хеликоптерът ще кацне в авиобазата на “Гранична полиция” в столичния квартал “Враждебна”. Очакванията са в края на февруари да започнат и първите дежурства.
Първите шестима български пилоти, завършили обучение в Италия, вече получиха и своите бревети – свидетелства за летателна правоспособност. Те им бяха връчени от министър-председателя Николай Денков на церемония през декември миналата година.
В системата за спешна помощ по въздух се очакват да работят общо 36 пилоти и 14 инженери. На борда на машината ще има и медицински лица, които вече преминават съответните обучения.
През първата една година хеликоптерът следва да лети само по светло, или 30 мин. преди изгрева и 30 мин. след залеза. Това е изискване на Европейския регламент за авиационна дейност. Премиерът Николай Денков потвърди, че спасяването на човешки живот по въздух ще е безплатно за всеки пациент.
Машините ще се използват и при донорска ситуация, при транспортиране на екипи от национални или републикански консултанти за съответните лечебни заведения в страната, транспортиране при спешни състояния на кръвни продукти и други.
Хеликоптерът няма да бъде в помощ на Планинската спасителна служба относно търсене, издирване и спасяване.
През 2024 г. България ще придобие 3 хеликоптера – единия в края на януари, втория в края на юни и третия – през декември. За това вече съобщи и транспортният министър Георги Гвоздейков. През 2025 и 2026 г. ще дойдат и останалите.
На територията на страната се очаква да бъдат изградени общо шест оперативни бази на бъдещата система за спешна помощ по въздух, а разположението им дава възможност до всяка точка на страната да могат да достигат два хеликоптера едновременно, спазвайки правилото за „златния час“.
Застраховката за тази година е осигурена. Проектът стартира през 2020 г., като неговият бюджет възлиза на 22 млн. лева.