Марката Apple е призната за най-ценната в света през 2023 г., според годишния рейтинг Brand Finance Global 500. Компанията изпревари конкурентите си от корпорациите Microsoft, Google и Amazon, съобщиха от международната консултантска организация Brand Finance.
Според нейните данни, стойността на марката Apple се е увеличила през миналата година със 74%, достигайки 517 млрд. долара. Microsoft Corporation заема второ място в списъка, а стойността на нейната марка възлиза на 340 млрд. долара (ръст от 78%). На третото място е Google, чиято стойност на марката се оценява на 333 милиарда долара (не се предоставят данни за растеж).
Brand Finance е водеща международна консултантска компания за оценка на марки с офиси в 20 страни. Съгласно методологията на Brand Finance, „силата на марката“ се изчислява с помощта на балансирана карта с резултати, която включва оценка на инвестициите в маркетинг, капитал и бизнес резултати.
Apple изпревари Samsung в производството на смартфони през 2023 г.
и стана глобален лидер. Това съобщи Bloomberg, позовавайки се на оценки на изследователската компания International Data Corporation (IDC). Според тях, през 2023 г. смартфоните iPhone от Apple представляват една пета от световния пазар с почти 235 милиона доставки. Samsung, чиито доставки паднаха до 226.6 милиона, заема второ място, изпреварвайки китайските производители като Xiaomi Corp, Transsion, Vivo и други.
Според оценките на IDC, Apple успя да заеме водеща позиция благодарение на така наречените агресивни продажби на премиум устройства, както и атрактивни оферти за размяна.













