Строителството на 500 метра зад плажовете Иракли, Карадере и Корал става незаконно

Незаконно става строителството на 500 метра зад плажовете Иракли, Карадере и Корал

Незаконно става строителството на 500 метра зад плажовете Иракли, Бяла-Карадере и Корал. Това се случи, след като парламентът прие на второ промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Измененията са внесени от съпредседателя на “Продължаваме промяната” Кирил Петков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и шефът на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

Според приетите разпоредби, в зона “А” се забранява строителството на сгради и съоръжения, както и поставянето на огради върху подвижни бели дюни, неподвижни дюни с тревна растителност и облесени дюни.

В зона „А“, извън територията на морските плажове, в територията, попадаща в ивицата с широчина 500 метра от границата на морските плажове, се разрешава поставянето на елементи на градското обзавеждане – пейки, осветителни тела, съдове за събиране на отпадъци, преместваеми тоалетни, чешми и указателни табели по реда на наредбата от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, извършване на специализирани дейности на съществуващи, археологични обекти, с изключение на археологически проучвания; извършване на изследвания, свързани с опазване на околната среда; изграждане на елементи на техническата инфраструктура – публична държавна или публична общинска собственост.

Който наруши целостта, увреди или заравни подвижни бели дюни, неподвижни дюни с тревна растителност и облесени дюни, попадащи в границата на зона А, зона Б или урбанизираните територии на населените места, след границата на зона А – се наказва с глоба от 10 до 30 хиляди лева или имуществена санкция от 50 до 100 хиляди лева.

Плажовете Иракли, Бяла-Карадере и Корал имат специален статут от 2016 година, като там е забранена всякаква комерсиална дейност. Законът взема предвид и наказанията за нарушаване на забраните, предвидени в законопроекта. Този закон има за цел да гарантира запазването на дюните за цялото Черноморие и подчерта важността от обединена визия за туризма в региона, подчерта Кирил Петков.

Според председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов в тези текстове имало и неща, които са чисто „роднински“, тъй като по думите му, Петков смятал плаж Корал “за личен”.

“Този закон не е нито мой, нито на нашата парламентарна група, той е на всички, които вярват, че българската природа и българският туризъм могат да се съчетават, да има добавена стойност за туризма, а българската природа да бъде запазена”, отговори съпредседателят на ПП-ДБ.

От “Възраждане” предложиха да бъде заличен текстът, свързан с археологическите проучвания, но предложението беше отхвърлено. А от ПП-ДБ настояха, че с текста ясно се регламентират разрешените дейности, изследвания, свързани с опазване на околната среда. Също така няма никаква забрана в разпоредбата, касаеща специализирани дейности по опазване на съществуващи археологически обекти.

Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов обаче подчерта, че има разлика между опазване и проучване. А опазването на археологическите обекти е записано в Закона за културното наследство и по думите му, че с този текст се забраняват и проучванията. Според Любен Дилов от ГЕРБ-СДС, също се допуска грешка, която впоследствие ще трябва да се поправи.

От „Възраждане“ поискаха и включването на общо 44 плажа за природосъобразен туризъм. Предложението им отново бе отхвърлено.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст