Президентът Румен Радев наложи вето върху възстановяването на правомощията на Пленума на Висшия съдебен съвет и главния прокурор. Това решение е в отговор на последните промени в Конституцията, които бяха приети на 1 февруари.
Според президента, тези промени, наложени с преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, дефакто отменят правосъдната реформа, като пренебрегват върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие.
В мотивите си държавният глава припомня, че с последните изменения и допълнения в основния закон Висшият съдебен съвет бе реорганизиран чрез разделянето му на два съвета – съдийски и прокурорски, а правомощията на главния прокурор и на прокуратурата бяха силно редуцирани.
Радев изразява несъгласие и с наложените ограничения на правото на обвиняемите
да се запознаят с доказателствата при определяне на мярка за неотклонение „задържане под стража“. Президентът счита, че този подход не намира опора в Директива 2012/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2012 година, касаеща правото на информация в наказателното производство, която изрично постановява, че нищо от нейните разпоредби не може да се тълкува като отстъпление от процесуални гаранции, установени в правните системи на държавите членки.
„Преразглеждането на оспорените разпоредби е възможност за Народното събрание прецизно да изпълни първоначалната цел на законопроекта без да допуска погазване на йерархичната система на нормативните актове, на процедурните изисквания на конституционното нормотворчество и на правовия ред, на който се гради обществото ни“, подчертава държавният глава.
Премахнатият с конституционните промени като орган на съдебната власт Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС)
ще продължи да съществува временно. Това гласува на 1 февруари парламентът в преходните разпоредби на Закона за съдебната власт (ЗСВ), одобрени на свой ред с поправки в Наказателно-процесуалния кодекс. “Възкръсването” на Пленума е повече от спорно, писа тогава БАНКЕРЪ, а вторият му живот трябва да продължи до избора на богопомазаните, които ще кадруват в приемниците му: Висш съдебен съвет – за съдиите и Висш прокурорски съвет – за прокурорите и следователите.
Преходната разпоредба гласи: „До избирането на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет, настоящият Висш съдебен съвет продължава да упражнява правомощията си съгласно действащото законодателство, при спазване ограниченията, предвидени в разпоредбата на § 23, ал. 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България (ДВ, бр. 106 от 2023 г.) чрез пленум, съдийска и прокурорска колегия“.
Гласуван беше и още един възстановителен текст: с оглед изменената структура на държавното обвинение, главният прокурор и неговите заместници ще упражняват функциите и правомощията си по досегашния ред.