Партията на Борисов предлага механизъм за съгласуване на управленските решения към проекта за споразумение с ПП-ДБ
От ГЕРБ изпратиха до медиите коалиционното споразумение и механизма за вземане на решения, които бяха представени на Национално съвещание на партията днес.
“Подготвихме един проект. Казва се проект на споразумение, за да не поставяме колегите от ПП-ДБ в ултиматум или под натиск. Има няколко дни и съм поел ангажимент днес до 14:00 ч., с Атанасов разговарях, да им го предадем да го разгледат и ако ме послушате, да дадем още един час на преговарящия екип“, каза Борисов.
В документа се предвижда, че след ротацията Мария Габриел ще бъде министър-председател и външен министър, а акад. Николай Денков ще е вицепремиер и образователен министър. Запазва се структурата на Министерския съвет с един вицепремиер и броя на министерствата.
В споразумението пише, че след следващата ротация – през месец декември тази година, тя вече ще бъде на 15, а не на 9 месеца, както беше уговорено досега. Тогава ГЕРБ иска отново да си запази МВнР, а ПП-ДБ – образованието. Предвидено е, когато една партия е сложила свой човек за министър, другата да посочи заместниците му.
В споразумението е заложено и изготвяне на нова обща законодателна програма, като ГЕРБ отчита, че одобрената през юни 2023 г. е изтекла през декември същата година.
Основните приоритети, около които според партията на Борисов трябва да има обединение в коалиционното споразумение са:
- Устойчиви публични финанси, с оглед постигане на един от основните ни приоритети, а именно членството на България в еврозоната; продължаване на усилията и предприемане на мерки за борба срещу корупцията;
- България да отключи потенциала си за ускорено икономическо и социално развитие; провеждане на политики за модернизация на страната, в това число развитие на инфраструктурата, енергийна ефективност и др.;
- Поставяне на образованието, включително професионалното образование, както и качеството на човешкия капитал като първостепенен приоритет;
- Финализиране на процеса по приемане на България в Шенген по сухопътни граници;
- Гарантиране на националната сигурност;
- Безусловно следване на европейски и евроатлантически път на развитие на страната.
Интересното в споразумението на ГЕРБ е, че на практика те подсигуряват участие на ДПС в попълването на регулаторите, изискващи конституцонно мнозинство от 160 гласа. В документа са изброени всички органи с изтекли мандати, а под списъка има клауза, която засяга плаващите мнозинства. В нея е записано, че “25 кандидати за 25 позиции следва да бъдат избрани с мнозинство от 2/3”.
Споразумение за съвместно управление в рамките на мандата на 49-ото Народно събрание между ГЕРБ-СДС и “Продължаваме промяната – Демократична България”:
Механизъм за вземане на решения:
Видео от Националното съвещание на ГЕРБ вижте тук: