Снимка: Радина Лазарова, Фейсбук
Протест срещу нелегалните мигранти се проведе в София. Протестът беше обявен пред сградата на Министерството на вътрешните работи, но полицията допусна протестиращите само в градинката пред църквата „Св. Седмочисленици“, предаде БНТ.
Според протестиращите инцидентите от последните дни застрашават сигурността в столицата и страната, а проблемът се е задълбочил след приемането ни в Шенген по въздух. Исканията им са за изключително строг контрол при допускане на мигранти у нас, както и забрана те свободно да се придвижват в града.
„Следим обстановката. С оглед превенция сме засилили полицейското присъствие в централната градска част. Нека наистина жителите на столицата, гостите да бъдат спокойни. Умолявам да не се създава излишно напрежение и да не се експлоатират страховете”, заяви главният секретар на МВР Живко Коцев, който дойде на протеста.
Той е категоричен, че двата случая на бой с мигранти – от 6 и 8 март, не са свързани. „При случая от 8 март с нападнатите и набити британски студенти с пакистански произход се касае за грабеж. Към този час имаме четирима задържани. Притеснително е, че авторите на това престъпление са непълнолетни лица с богато криминално минало. Четвъртият е малолетен“, каза главният секретар на МВР, цитиран от bTV.
„По случая от 6 март вече установихме пострадалите, общо пет души и имаме горе-долу яснота, че нападателите и пострадалите са имали взаимоотношения. Преди побоя е имало словесна свада между тях и впоследствие е възникнало напрежението. Лека телесна повреда с хулигански подбуди“, поясни Коцев. По този случай вече има подадени жалби и полицията се е самосезирала на основание видеоклипа, който беше разпространен в социалните мрежи.
След серията от масови сбивания полицията засили присъствието си в центъра на София. Направена е инспекция в централната градска част. Извършени са и оценка и анализ на резултатите.
„Надявам се на разум от всички, уважаваме правото на протест, очаквам спокойствие и да не се преекспонира излишно и да не заиграват със страховете на хората“, призова главният секретар. По думите му проблемите с бежанците в центровете възникват предимно на битова основа и прерастват в побоища.
„Работим в тясна комуникация с ДАНС, ДАБ и другите структури, ангажирани с правоохраняването. Желанието на ръководството на Държавната агенция за бежанците е охраната да се поеме от полицейски служители. Направили сме разчет, финансова обосновка и очакваме решение на Министерския съвет дали ще се съобрази с нашето становище. Охраната излиза много по-скъпо отколкото частните охранителни фирми“, обясни Живко Коцев.