Инфлацията в Съединените щати е нараснала солидно през февруари, основно заради по-високите разходи за бензин и за жилища, което предполага известна устойчивост и може да забави очакваното през юни понижение на лихвените проценти от Федералния резерв. Индексът на потребителските цени се е повишил с 0.4% през миналия месец след 0.3% подем през януари, отчете на 12 март статистическата служба към щатското Министерство на труда. Бензинът и жилищата, в които са включени и наемите, имат над 60% принос за месечния скок на индекса. На годишна база той е нараснал с 3.2% след 3.1% годишно повишение през януари.
Икономисти на агенция “Ройтерс” са прогнозирали 0.4-проценен месечен ръст на февруарската инфлация в Съединените щати през февруари и 3.1% годишно увеличение. Инфлационният натиск е три пъти по-нисък от достигнатите през юни 2022-а 9.1%, но през последните месеци низходящото темпо се е забавило.
Януарското увеличение на инфлацията се отдава основно на повишените в началото на годината цени от доставчици на услуги, които, по оценка на икономисти, не са отчетени достатъчно адекватно от правителствения модел от гледна точка на отстраняване на сезонните флуктуации от данните.
Налице е и скок на “еквивалентната рента на собствениците” (OER) – мярка, отчитаща сумата, която биха платили собствениците на жилища, за да ги наемат, или която ще спечелят, ако ги отдадат под наем, различаващи се от традиционните наеми. Това се дължи отчасти на някои промени на методологията на пресмятане, направени от правителството.
През миналата седмица статистическата служба на щатското ведомсто на труда е провела онлайн семинар, за да обсъди въпросната методология, свързана с януарските данни за OER и рентите. По оценка на икономисти на “Бенк ъф Америка”, има голяма вероятност инфлацията, измерена чрез OER, да надхвърли тази от рентите, но разликата няма да е сериозна.
Базовият индекс на потребителските цени, от който са изключени силно променящите се съставки – храни и енергия – се е повишил с 0.4% месечно през февруари, точно колкото и през януари, и с 3.8% годишно. Това е най-слабият годишен ръст от май 2021-а насам след отчетените 3.9% през януари.
Преди публикуването на февруарските инфлационни данни финансовите пазари оценяваха на грубо 70% вероятността Федералният резерв да започне да сваля лихвите през юни. От март 2022-а досега щатските централни банкери са повишили лихвените проценти с 525 базови пункта – до сегашния диапазон 5.25-5.50 процента.