Saudi Aramco иска да участва в международни проекти за втечнен газ

Сауди Арамко Saudi Aramco втечнен природен газ

Саудитската петролна държавна компания иска да участва в международни проекти за производство на втечнен природен газ (LNG). Bloomberg съобщава, позовавайки се на изявления на представители на Saudi Aramco, че най-големият износител на суров петрол в света води преговори с партньори от САЩ и други страни. През 2023 г. корпорацията придоби миноритарен дял в MidOcean Energy, който е собственост на американската EIG Partners. Сделката за 0.5 милиарда долара ще даде на бизнеса от Близкия изток достъп до производството на LNG в Австралия.

Освен това се водят преговори за инвестиране в проекта Sempra Infrastructure в Тексас. Там говорим за закупуване на всички количества газ от един от двата завода за втечняване, които общо могат да произвеждат 13.5 милиона тона годишно.

Развитието на LNG проекти, дори независимо от участието на Саудитска Арабия в тях, може донякъде да измести Русия на глобално ниво, отбелязват енергийни експерти.

Saudi Aramco вярва, че LNG ще бъде търсена стока в в обозримо бъдеще,

поради което се опитва да преговаря къде може да се произвежда този газ. Става дума за проекти извън Саудитска Арабия, включително и в САЩ. В Америка, от своя страна, имат планове за много сериозно увеличаване на производството на LNG.

Може би това е опит по някакъв начин да се сближат Саудитска Арабия и Съединените щати, особено ако Тръмп дойде на власт. Самата арабска държава все още си остава страна, която произвежда предимно петрол и ще продължи да бъде такава. Що се отнася до LNG, най-вероятно това ще бъде страничен бизнес.

В същото време това е конкурентен пазар и Саудитска Арабия може да не е основният конкурент на Русия на него. Основните са Америка, Катар, Австралия и следователно някъде в началото на втората половина на настоящото десетилетие на световния пазар ще излязат нови големи количества LNG.

Дори ако, Саудитска Арабия не стане специален играч там, други страни ще бъдат. И руския газ може да бъде изместен от Европа. От, друга страна, Китай ще расте като потребител на газ, най-вероятно там ще има място за Русия, но трябва да се вземе предвид и конкуренцията от други доставчици.

През последните години

Съединените щати се превърнаха в най-големия износител на LNG в света

и възнамеряват да развиват тази индустрия с очакването, че до 2030 г. търсенето на продукта ѝ да се увеличи един път и половина. В същото време, както пише Reuters, американският производствен капацитет трябва да се удвои през следващите четири години.

Възможно ли е сближаването между американския и саудитския бизнес да попречи на развитието на отношенията между Москва и Рияд в областта на производството и износа на петрол? Някои експерти смятат това за малко вероятно. Ако се погледнат отношенията между Саудитска Арабия и Русия в газовия сектор, това наистина ще има отрицателно въздействие. Защо? Защото тези проекти за втечнен природен газ сега са насочени предимно към дела, който Руската федерация и по-специално “Газпром” заемат в Европа. 

Що се отнася до петрола, то е малко вероятно да се пресекат интересите там, защото това е повече или по-малко установен пазар и двете страни имат по-добра координация.

Саудитска Арабия е една от първите десет страни по добив на газ, но кралството, за разлика от петрола, харчи този вид гориво изцяло за вътрешно потребление, нито изнася, нито внася.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст