Украинските власти не планират да удължават или да сключват нов договор с “Газпром” за транзит на природен газ. Това заяви министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко.
Според министъра, газотранспортната система на Украйна е преминала стрес тестове, които “доказаха, че е възможно безопасно съществуване без транзит”.
На 4 март премиерът на Украйна Денис Шмигал заяви, че Киев е готов да продължи транзита на руски газ за Европа през своя територия след изтичането на договора с “Газпром” в края на тази година, но
не възнамерява да преговаря за това директно с Москва.
Шмигал предположи, че природният газ може да бъде закупен от европейските страни, преди да бъде изпомпван в газотранспортната система на Украйна. Така Украйна официално ще транзитира европейски газ.
“Газпром” доставя 42.1 млн. куб. метра газ за Европа транзитно през Украйна
на ден само през газоизмервателна станция (ГИС) “Суджа”. Транзитът през Украйна остава единственият маршрут за доставки на руски газ за страните от Западна и Централна Европа. Изпомпването по “Северен поток” е спряно. Доставките на газ по “Турски поток” и “Син поток” са предназначени за Турция и страните от Южна и Югоизточна Европа.
Доставките на руски газ преминават през Украйна в намален обем от май 2022 г., когато операторът на газо-транспортната система на Украйна обяви прекратяването на транзита към Европа през станция Sokhranovka поради непреодолима сила: компанията не може да упражнява контрол върху компресорната станция Novopskov в Луганската народна република.
Спирането на транзита на руски газ през Украйна
не би трябвало да засегне доставките му за Унгария.
Горивото може да се доставя по газопровода “Турски поток” и разклоненията му през България и Сърбия, коментират от унгарската компания Foldgazszallito (FGSZ), която е оператор на газопроводната система в страната.
Доскоро руският газ достигаше до Унгария по няколко маршрута: през Украйна, Словакия и Австрия, както и по “Турски поток” и по-нататък през България и Сърбия. През последните месеци доставките от австрийския газов хъб в Баумгартен, един от най-големите в Европа, се извършват в малки количества и нередовно, посочват от унгарската фирма.
Почти целият руски газ за унгарските потребители е преразпределен на юг, заобикаляйки Украйна. На границата със Сърбия се доставя през газоразпределителния пункт в Кишкундорожма. “Техническата пропускателна способност на сръбско-унгарския контролно-пропускателен пункт Kiskundorozma-2 е 8.4 милиарда кубически метра годишно. Това е максималният обем, който може да бъде доставен в Унгария по този маршрут”, отбелязват от пресслужбата на FGSZ. Според нея, “в момента този газоразпределителен пункт на границата работи с голямо натоварване, но обемът на транспортирането, разбира се, може да бъде увеличен в съответствие с техническите му възможности, ако има достатъчен интерес от страна на търговците”.