Държавните ръководители на редица западни държави осъдиха изборната победа на Владимир Путин, като я определиха за несправедлива и недемократична. От друга страна Китай и Северна Корея поздравиха руския лидер за удължаването на управлението му с още шест години.
Контрастиращите реакции подчертаха геополитическите разделения, които се разшириха, откакто Русия започна войната си в Украйна преди две години, отбеляза “Ройтерс”.
“Изборният процес в Русия се проведе на фона на репресии срещу гражданското общество и всички форми на противопоставяне на режима, с още по-строги ограничения на свободата на изразяване и забрана на независимите медии”, посочиха от френското външно министерство. Те подчертаха, че условията за провеждане на свободни, плуралистични и демократични избори не са били изпълнени.
Британският външен министър Дейвид Камерън коментира, че резултатът от изборите подчертава “дълбочината на репресиите” в Русия.
“Путин отстранява политическите си опоненти, контролира медиите, а след това се коронясва за победител. Това не е демокрация”, подчерта Камерън.
Говорител на германското правителство заяви, че канцлерът Олаф Шолц няма да поздрави Путин за преизбирането му, защото резултатът е бил предопределен. Германското външното министерство обяви, че вече използва името Путин без никакви титли.
Франция и Великобритания осъдиха обстоятелството, че Русия е провела избори и в окупираните региони на Украйна. По думите им това решение представлява ново нарушение на международното право и на Хартата на ООН.
“Путин открадна още едни избори, но няма да открадне Украйна”, написа британският министър на отбраната Грант Шапс в социалната мрежа “X”, бившата “Туитър”.
Говорител на Белия дом посочи, че изборите в Русия очевидно не са били свободни, нито честни. До този момент президентът на САЩ Джо Байдън все още не е коментирал резултата на новоизбрания президент.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че изборите в Русия са нелегитимни.
“За всички по света е ясно, че тази фигура (Путин). . . просто е болен за власт и прави всичко, за да управлява вечно”, посочи Зеленски.
От Кремъл отхвърлиха подобни критики, като подчертаха, че 87% от гласовете, спечелени от Путин по време на тридневните избори, са доказателство, че руският народ се е консолидирал около неговата фигура.
По-рано през деня Юлия Навалная призова Запада да не признава резултатите от президентските избори в Русия. От Кремъл я обвиниха, че тя все повече губи корените си. Въпреки нейния призив обаче и острите реакции на западните държави все още не е взето решение дали международната общност ще признае изборите или не.
В рязък контраст със Запада китайският президент Си Дзинпин поздрави Путин и заяви, че Пекин ще поддържа тясна комуникация с Москва, за да насърчи партньорството “без граници”, което те договориха през 2022 г., точно преди Русия да нахлуе в Украйна.
“Вярвам, че под ваше ръководство Русия със сигурност ще може да постигне по-големи постижения в националното си развитие и изграждане”, написа Си Дзинпин в поздравлението си към руския президент.
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун също изпрати поздравително писмо до Путин.