Част от членовете на Националния съвет на БСП категорично се противопоставиха на опитите за трети мандат на Корнелия Нинова.
В позиция, разпространена до медиите от пресцентъра на Градския съвет на БСП-София, те уточняват, че само с ново ръководство на партията и с активните усилия на общинските организации може да бъде запазена социалистическата идея и единението на лявото политическо пространство в България. Позицията е подписана от 49 членове на съвета от различни райони в страната.
Сред имената на недоволните му членове се забелязват бивши министри и депутати като Асен Гагаузов, Емилия Масларова, Дора Янкова, Милко Недялков и Петър Мутафчиев. Всички те бяха изтласкани към периферията в партията, след като Нинова лансира свои фаворити. По-особено внимание обаче привличат имената на бившия и настоящия лидер на столичната организация на БСП – Калоян Паргов и Иван Таков.
Според тях предстоящите европейски избори, а може би и за Народно събрание, са последният шанс за БСП да покаже, че е алтернативата на пагубната политика на управляващата “сглобка”.
В своята позиция разбунтувалите се от Националния съвет заявяват, че партийните структури отслабват, което води до намаляване на електоралната подкрепа за БСП. “От друга страна, пропагандно сме заливани със самодоволните изявления на Корнелия Нинова и близкото й обкръжение за това, че партията се намира в добра кондиция и е авторитетна и силна опозиция”, посочват те партийния лидер като виновник. След това я обвиняват, че репресира партийците, които са си позволили да изразят несъгласие с нейната политика.
В писмото се казва още, че решението на Националния съвет на 25 февруари за отстраняването на ръководствата на градския и районните съвети на БСП и за провеждане на пълен цикъл на отчет и избори в Софийската партийна организация е без уставни основания и противоречи на политическата логика.
Като пример за неправилни действия на ръководството се изтъкват още изключването на 40 социалисти от Шумен и Сливен, недоволни от предложените от централата БСП кандидати за местните избори, както и решението за провеждане на пълен цикъл отчети и избори в Благоевград, Шумен и Сливен. Според членовете на Националния съвет тези решения са взети отново без необходимия кворум.
“Ние не можем и не искаме да бъдем съпричастни с това поведение и тези действия на ръководството на БСП. Не можем повече да мълчим и да бъдем параван, зад който това ръководство да налага силово недемократичен стил и методи на работа, да провежда авторитарен диктат върху дейността на местните партийни организации, да принизява Националния съвет и да го използва за личните цели на председателката на БСП”, обявяват вътрешните опозиционери.
Като свои цели поставят да се върне столетницата “към нейните корени, към нейната идеология и морал, защото вече малцина ни разпознават като социалистическа партия”, както и да се възстанови вътрешнопартийната демокрация.
Конкретно те заявяват, че всички социалисти трябва да се противопоставят на опит на Нинова да се наложи като лидер за трети мандат. “Само с ново ръководство на БСП и с активните усилия на общинските организации ще изпълним отговорната политическа цел – запазване на социалистическата идея и единение на лявото политическо пространство в България”, завършва позицията на недоволните от Корнелия Нинова.
На 19 март председателят на БСП-София Иван Таков и столични социалисти обявиха, че организират среща на тема “За бъдещето на БСП и лявото” на 23 март от 11:00 часа в НДК.
Градската организация кани за дискусията и леви хора от цялата страна. Срещата е в отговор на тревогата на много членове и организации за днешното състояние на БСП, посочват от БСП – София. Разговорът е предизвикан от “желание за незабавни действия за промяна на начина на функциониране и ръководство на партията, необходима за обрат към ново утвърждаване и разширяване на политическия авторитет и влияние в обществото”.
По-късно лидерът на БСП отвърна на удара.”Организатори на това нещо са хората, които влязоха в сглобката в София – с ГЕРБ и ПП-ДБ. Такива факири станаха в задкулисието, че в един ден го направиха и с двете – сутринта одобриха председател на ПП-ДБ, следобед се гушнаха с ГЕРБ и си разпределиха комисиите”, обяви Корнелия Нинова в интервю пред БТВ.
Тя разказа, че обвинителите й събирали подписка, която определи като гигантска манипулация, защото включвала хора, които не са членове на БСП, или са общински съветници от друга партия, или влизат в Националния съвет, без да са се явявали на заседанията му последните 2 години. “Това е бизнес групата в БСП”, заяви Нинова, но не обясни конкретно с какви бизнес интереси са обвързани критиците й, а само ги нападна, че работели с ГЕРБ.
Нинова смята, че обвинението в авторитарност е несъстоятелно, защото нейните критици могат свободно да я нападат в медиите. Тя твърди, че БСП е единствената партия, в която решенията се взимат от колективните й органи. Накрая напомни, че председателят на столетницата се избира пряко от нейните членове.
“Събрали се 50 души да искат оставката на Нинова – това е нищо”, отсече Нинова. И посъветва опозиционерите да си излъчат кандидат за лидер на БСП и да се явят на преки избори есента на предстоящия конгрес. И сега обаче отказа да сподели собствените си политически планове за конгреса.