„Разкритията около „Турски поток“ – геополитика, корупция, власт“. Под този надслов в БТА се проведе пресконференция, организирана от група разследващи журналисти от „Антикорупционен фонд“, „Свободна Европа“, „Капитал“, bird.bg, „Биволъ“, „БОЕЦ“, BG Elves.
Илиян Василев – бивш посланик на България в Русия в периода от 2000 г. до 2006 г., водещ по време на пресконференцията и занимаващ се задълбочено с темата, посочи, че „Турски поток“ е най-голямата разкрита схема за източване на пари през различни корупционни енергийни сделки, в които са участвали редица български политици.
Той посочи, че проектът има своята предистория и това е „Южен поток“. По думите му „Турски поток“ никога не е бил одобряван от Европейския съюз. Само проектът, който го предшествал и бил за разширение на мрежата, бил приоритетен за Брюксел, но само за период от две години. После, когато започнало неговото строителство, един от еврокомисарите категорично обявил, че „Турски поток“ не е проект на Европейския съюз и че българското правителство с премиер Бойко Борисов ще го реализира на свой риск и със свои средства.
Василев нарече легенди аргументите, че „Турски поток“ се е строял, за да се превърне България в балкански газов хъб с идеята, че руският газ ще се продава тъкмо на нашия център. По думите му нито един кубичен метър руски газ не е бил продаден.
Не се сбъднала и заявката „Турски поток“ да снабдява с газ Северна България, която преди това не била обхваната от газови потоци. Едва по-късно, под натиск на КЕВР, била направена подобна връзка, уточни Василев.
На следващо място той определи като мит обещанието, че „Турски поток“ ще помогне за разширяването на газохранилището, което щяло да се ползва като помпа. До този момент тази част от проекта обаче не е реализирана.
„Аз не знам за 30 години преход да има по-фрапантно разкрито предателство към националните интереси, което да е удостоверено с документи“, подчерта Василев. Той бе категоричен, че няма нищо вярно в хвалбите на Борисов, че той бил спрял „Турски поток“ – това станало заради спор между акционерите в проекта и в резултат на присъединяването на Крим към Русия.
Лора Георгиева от „Антикорупционния фонд“ посочи, че те разполагат с данни, че в „Турски поток“ са били вложени над 3 млрд. лева на българския данъкоплатец, без никаква реална перспектива тези пари да бъдат върнати.
По думите на Георгиева той обслужва по косвен начин руските интереси, като позволява на Путин да започне войната в Украйна. Причината – именно чрез „Турски поток“ се заобикаля Украйна и се дава възможност на Русия да изнася газ за Сърбия, Унгария и други държави.
Ивайло Станчев от „Капитал“ посочи, че по „Турски поток“ има серизно нарушение на българското законодателство и по-конкретно на Закона за обществените поръчки. Освен това – по строежа на „Турски поток“ на българска територия са работили близо 2000 чуждестранни работници – основно от Беларус и Русия, но за тях в нито една институция в България не може да бъде открита следа да са им били издавани съответните работни визи.
Атанас Чобанов от bird.bg посочи и че по време на прокарването на тръбите на места, където е имало археология, строителите са получавали зелена светлина да продължат работата си, унищожавайки културното наследство.
Представител на „BG Elves“ коментира, че има доказателства за това, че ГЕРБ са убедили БСП и по-конкретно техните депутати да подкрепят законопроекта за изграждане на „Турски поток“ в парламента.
Любомир Венков от БОЕЦ посочи, че са внесли сигнали в ДАНС, а преди седмица и в Народното събрание, като настояват да бъде създадена анкетна комисия по проекта „Турски поток“. Той увери присъстващите на пресконференцията, че има висш държавен служител, работил по проекта, който ще свидетелства за извършените нарушения и за оказван натиск върху него. Предупреди и че предстои разпространението на още много уличаващи документи.