Три договорни фонда се отчетоха с двуцифрена доходност

бюджет, ЕС ще следи лихва фондове приходи дълг печалби стокообмен Булметал

Три договорни фонда се отчетоха с двуцифрена доходност на фона на ниските лихви по банковите депозити у нас и фондовия пазар, който не успява да привлече парите на българите. Спестяванията продължават да запълват трезорите на кредитните институции, които пък подхранват апетитите за купуване на недвижими имоти. Индексът на сините чипове – SOFIX, вървеше нагоре, мина и през рекордните 813.81 пункта, и завърши първото тримесечие с печалба от 3.92% и 799.05 пункта. Това означава, че ако сте вложили 1000 лв. в индекса на сините чипове на “БФБ-София”, то в края на март печелите 39.20 лева.

На този фон

договорните фондове се представят повече от добре.

“Разностранните” им инвестиции са една подходяща алтернатива за вложения на малки суми – и от гражданите, и от фирмите. Проучване на “Банкеръ” показва, че 40 от анализираните 146 колективни инвестиционни схеми у нас (в сайта на Българската асоциация на управляващите дружества) показват по-добър резултат от най-стария борсов индекс. Така фондовете могат да са още една възможност за вложение, когато на фондовия пазар нещата не вървят добре. По правило SOFIX следи и зависи от търговията с акциите на петнадесет публични компании, докато една колективна схема влага парите на клиентите си в различни финансови инструменти. И така може да лавира между печалбите и загубите им.

Три от колективните схеми “бият” по доходност SOFIX, като постигат двуцифрена печалба през първото тримесечие.

Най-печеливш от началото на годината е фондът

“Скай Финанси”

организират от управляващото дружество “СКАЙ Управление на активи” АД, създадено през 2006 г. под името “Статус Капитал” АД. Той донесе на клиентите си най-голяма печалба – от 14.07 процента. За последните дванадесет месеца доходността му е двойно по-голяма. Като следствие от това и нетната стойност на активите на колективната схема нараства от началото на тази година и вече е в размер на 2 080 006 лева.

Това е високорисков фонд с фокус върху инвестиции в акции на дружества от финансовия сектор. От фонда считат, че този отрасъл на икономиката ще е сред най-бързо развиващите се в Централна и Източна Европа и това ще донесе над средната доходност за инвеститорите. Фондът ще инвестира в акции както от водещите банки в Западна Европа, така и от финансови институции от Източна Европа. Предвижда се основната част от тези акции да са емитирани от банки (до 90% от портфейла) и небанкови финансови институции (до 40% от портфейла), както и от холдингови дружества, притежаващи дялови участия в банки и небанкови финансови институции (до 25% от портфейла).

„Компас Глобъл трендс“,

е фонд, организиран от управляващото дружество „Компас-Инвест“, който донесе на клиентите си печалба за тримесечието от 11.46 процента. За последните дванадесет месеца фондът показва доходност от 35.15 на сто. В резултат нетната стойност на активите му се повишава до 2 549 010 лева.

Фондът включва в портфейла си компании, чиито продажби и печалби растат с по-големи темпове от средното ниво на пазара. Експертите му идентифицират и инвестират във фирми с над 20 процента ръст на паричните постъпления на годишна база в сектори на икономиката, които също се намират във фаза на растеж.

“ДСК Глобални компании” 

е фонд от групата на управляващото дружество „ДСК Управление на активи” АД. Той е осигурил 10.76% доходност за инвеститорите от началото на тази година. За последните дванадесет месеца печалбата му е равна на 18.52 процента. Нетната стойност на активите, които управлява пък е нараснала до 6 437 946 лева. 

Фондът инвестира преимуществено в акции на чуждестранни компании, приети за търговия на международно признати и ликвидни регулирани пазари, в борсово търгуеми фондове, инвестиращи преимуществено в акции на чуждестранни компании, и в по-малка степен в дългови ценни книжа и инструменти с фиксирана доходност.

Постигнатите резултати от минали периоди не предвиждат бъдеща възвръщаемост.

Стойността на дяловете и доходът от тях може да се понижат. Печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не възстановят целия размер на инвестициите си. Инвестициите в договорни фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или друг вид гаранция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст