Регионалният министър от служебния кабинет Виолета Коритарова обяви, че МРРБ не класира проектите на общините, подадени по Националната инвестиционна програма, разкрита със Закона за държавния бюджет, а само проверява дали съответстват на изискванията.
Това стана по време на изслушването й в парламента, поискано от депутати от “БСП за България”.
Коритарова отчете, че към настоящия момент – от януари до 10 април 2024 г. подадените заявления на общините към МРРБ са общо 1302, като към 10 април вече са подписани 723 споразумения за над 1.9 млрд. лева.
Тя уточни, че от работата на новосъздадения отдел “Общински проекти и благоустройство” към дирекция “Водоснабдяване и канализация, благоустройствени дейности” в МРРБ може да се обобщи, че по 20% или в около 250 от постъпилите заявления са с констатирани пропуски и неточности.
От МРРБ вече са уведомили съответните общини чрез писма да направят нужните корекции. По думите на Коритарова при извършения преглед на документацията се вижда, че най-честите пропуски и неточности са свързани с това, че представените инвестиционни проекти са без изискуемите подписи и печати. Освен това чест пропуск е, че липсва и информация кога влиза в сила съответното разрешение за строеж, за което се иска финансирането.
Коритарова добави, че ако се окаже, че за съответен обект не е необходимо разрешение за строеж, то се оказва, че липсва становище на главния архитект.
В момента се разглеждат около 200 от постъпилите заявления, като за над 50 от тях вече е установено, че отговарят на всички изисквания и предстои подготвяне и подписване на споразуменията между МРРБ и общините.
Към момента за ВиК обекти са сключени 158 споразумения на обща стойност 500 млн. лева. Във връзка с разпространената в публичното пространство информация, че за водопровода до село Брестовица липсва финансиране за довеждащия водопровод, Коритарова обясни, че след направена справка е станало ясно, че кметът на община Родопи не е подал нито едно предложение за ВиК инфраструктурата си.
За благоустройствени дейности – за изграждане на паркинги, за облагородяване на междублокови пространства, за ремонт на градски паркове и площади, са сключени 81 споразумения на обща стойност 201 млн. лева.
За реконструкция на общинските пътища са сключени 120 споразумения на обща стойност 441 млн. лева, за ремонт на улици и тротоари са сключени 261 споразумения също на обща стойност 441 млн., за общински сгради – в това число за читалища, детски градини, са сключени 61 споразумения на обща стойност 154 млн. лева.
За спортна инфраструктура са сключени 34 споразумения на обща стойност 167 млн. лева. А освен това има и 8 споразумения, с различен предмет на инвестиция, които са в размер на 16 млн. лева.
Коритарова уточни, че тази година е бил одобрен допълнителен трансфер по бюджета на МРРБ в размер на 400 млн. лева за започване на финансиране на общинските проекти. Към 10 април 2024 г. са постъпили 31 броя искания за плащане, като общините трябва да представят текущи отчети, съдържащи информация за фактическото финансово изпълнение на проекта, както и за прогнозните финансови потоци, които ще са необходими по години до края на срока на изпълнение на целия проект.
Принципно по новата мярка министърът на регионалното развитие и благоустройството сключва с кметовете на общините споразумение със срок на изпълнение и въвеждане в експлоатация до 31 декември 2026 г, стана ясно още от думите на министър Виолета Коритарова.