След като в първа част ви разказахме за първите разкрития в рамките на проучване на международната организация на разследващите журналисти OCCRP за това че фракцията на “Ндрангета”, базирана в Торонто, е разчитала на връзки със служители на две големи канадски банки, за да улесни финансовите си дейности, продължаваме с подробностите….
Докато канадската полиция твърди, че Анджело Филиомени е основен бос на “Ндрангета” в района на Торонто, италианските власти са уверени, че властта му се простира до Сидерно – града, в който е израснал.
Родният му град се намира на брега на Калабрия – южният регион, в който “Ндрангета” се появява за първи път. Оттам през последните няколко десетилетия групировката се разраства и се превръща в голяма международна престъпна организация.
Според Стивън Шнайдер, професор по криминология в университета “Сейнт Мери” в Халифакс, който изучава организираната престъпност, клетките на “Ндрангета” в чужбина традиционно са били “подчинени” на своите шефове в Калабрия. Напоследък по отношение на фракцията на “Ндрангета” от италианския град Сидерно се наблюдава, че прехвърля властта си към Канада.
Шнайдер обяснява, че клетките в Онтарио са по-печеливши, тъй като канадската провинция е по-богата от Калабрия, а в същото време италианските власти успешно преследват лидерите на “Ндрангета” у дома.
“В Канада от години убежище намират бегълци от бандите на Йонийско-Реджинската Ндрангета”, заявява италианската полиция в документ по делото, по който са работили заедно с канадските си колеги.
Те твърдят, че Филиомени е един от тях. Понастоящем срещу него са повдигнати обвинения в Италия, а съдебните документи сочат, че е бил издирван там за “сдружаване с мафията”. Той обаче не може да бъде екстрадиран в родината си, тъй като мафиотското сдружаване не е включено в канадския наказателен кодекс, съобщават от районната полиция на Йорк.
През 90-е години на миналия век Филиомени е осъден в родината си за незаконно притежание на оръжие и членство в престъпна група, въпреки че в италианските съдебни документи не се посочват подробности за присъдата. Той се е преместил в Канада в началото на 2000 г., според писмено заявление в документите на италианската полиция, както и според решение на Съвета по имиграция и бежанци на Канада. След като емигрира, Филиомени отваря магазин за сандвичи Via Panini, съобщават от полицията.
Но изглежда, че доходите му се генерират не само от сандвичи. Според обвиненията, включени в съдебните досиета, които никога не са били разгледани, източниците на приходи на неговата група включват незаконни хазартни игри и лихварство.
Канадските прокурори отбелязват, че за човек, който по документи е “просто собственик на магазин за панини”, Филиомени изглежда разполага с “частни шофьори на повикване”, които го превозват от среща на среща.
Според доказателствата, събрани от полицията, при управлението на приходите от другите предполагаеми бизнес дейности на Филиомени се включват банкери като Мартино. В досиетата от делото “Синдакато” полицията твърди, че Мартино е бил сред лицата, отговорни за “изпирането” на приходите от престъпления, като например на парите, спечелени от незаконните игрални домове.
В Канада докладите за подозрителна дейност трябва да се подават към надзорния орган за борба с изпирането на пари, известен като “Fintrac”, след като сумата на трансакциите достигне определен праг или ако те са трансферирани в рамките на кратък период от време.
Източник, близък до разследването, пожелал анонимност, тъй като не е упълномощен да разговаря с репортери, заяви, че когато полицията е прегледала банковите трансакции, е станало ясно, че има операции, в които е участвал Мартино, и които е трябвало да бъдат докладвани на “Fintrac”, но това не се е случило.
В клетвена декларация, цитирана в материалите по делото, полицията описва как Филиомени е уредил да бъде открита бизнес сметка в RBC на името на един от неговите сътрудници, която да бъде използвана за пране на пари в негова полза.
Защитата твърди, че няма “обективни доказателства”, които да сочат, че сметката е била открита с цел улесняване на изпирането на пари.
Виторио Рици, заместник-генерален директор на италианския департамент за обществена сигурност, заяви, че насочването на “Ндрангета” към канадски банки съответства на тактиката й, която тя прилага в международен план.
“Проникването в банковата система е в пълно съответствие със стратегиите за проникване в икономическата система”, казва Рици, който е начело на италианския екип, работещ с “Интерпол” и 18 полицейски служби, включително канадската, за борба с “Ндрангета”.
За да могат разследващите да установят значителното богатство на организацията на Филиомени, канадската полиция получава съдебни заповеди, които задължават четири от най-големите банки в страната да предоставят информация за неговите сметки.
След разследването, което струва 8 млн. канадски долара (6.1 млн. щатски долара) и в което участват около 500 служители, полицията конфискува имущество на стойност над 35 млн. канадски долара (27 млн. щатски долара), включително пет автомобила “Ферари”. Полицията също така наложи запор над 27 жилища, което означава, че те не могат да бъдат продадени. Те са на обща стойност около 24 млн. канадски долара (18 млн. щатски долара).
Полицията блокира и около 500 сметки в RBC, “TD Bank”, “Canadian Imperial Bank of Commerce” и “Bank of Montreal”. Банките не предоставиха информация за това дали по-късно сметките са били деблокирани.
Но в крайна сметка активите са били върнати, споделят от полицията, а Филиомени никога
не е бил съден по обвиненията, повдигнати отново срещу него в разработката “Синдакато”,
които включват ръководене на престъпна организация.
Очаквайте продължение….