Растежът на световната търговия ще се удвои през тази година след миналогодишния спад, за което ще помонат отстъплението на инфлацията и възходът на щатската икономика, прогнозират Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Международният валутен фонд (МВФ) и Световната търговска организация (СТО).
ОИСР предвижда, че световният търговски обмен на стоки и услуги ще нарасне с 2.3% през 2024-а и с 3.3% през 2025-а при едва 1% подем през 2023-а. Главният икономист на организацията Клер Ломбардели посочва, че подемът ще се обуславя основно от „цикличното възстановяване“, защото търговията ще върви нагоре успоредно с по-широката икономика. Тя очаква Китай и Източна Азия да са мощни двигатели на търговската активност.
Разширяването на търговския обмен вече помогна за стимулирането на растежа на някои от най-големите стопанства на Европейския съюз през първото тримесечие на тази година. Еврозоната отчете 0.3% повишение на БВП в периода януари-март спрямо последните три месеца на 2023-а – най-силният подем от третото тримесечие на 2022-а насам.
В последния си анализ на Световната икономическа перспектива МВФ също прогнозира търговски подем, с 3% увеличение на световните търговски потоци през 2024 -а. СТО, която не прави предвиждания за обмена на услуги, очаква търговията на стоки да нарасне с 2.6% през тази година след спад от 1.2% през миналата.
Главният икономист на „Кепитъл икъномикс“ Нийл Шиъринг е впечатлен от първите данни за възстановяването на Европа, която е силно зависима от търговската активност, докато южните страни се възползват от възстановяването на туризма.
Испания, например, е спечелила от празниците за Рождество Христово, които за католическия свят през тази година бяха през март и допринесоха за стопанския растеж през първото тримесечие. Статистическата служба на страната е пресметнала, че външното търсене има 0.5-процентен принос в увеличението на БВП през първото тримесечие на 2024-а спрямо последното на 2023-а, докато вътрешното потребление е участвало с 0.2% в растежа. И Германия и Италия също отчитат, че нетният износ е стимулирал възхода в периода януари-март.
Според публикувания от нидерландското Бюро за анализ на икономическата политика анализ на световната търговия, обменът на стоки се е върнал към растеж през февруари – за първи път от година насам. Подемът на Китай и на Съединените щати също е помогнал годишната февруарска стокова търговия да се увеличи с 1.2% след 0.9% спад през януари, постигайки мощно възстановяване след срива от 3.5% през септември 2023-а. Обемите на изтъргуваните стоки и услуги са нараствали средно с 4.2% на година между 2006-а и 2015-а, по информация на МВФ.
И ОИСР, и МВФ, и СТО, предупреждават за опасностите за търговския обмен, предизвикани от геополитическото напрежение, регионалните конфликти и икономическата несигурност, принудили правителствата да съсредоточат вниманието и ресурсите си върху националната сигурност, самозадоволяването и подкрепата за националните компании. По данни на СТО търговският оборот между оформилите се блокове от геополитически партньори, нараства с 4% по-бавно отколкото в техните рамки след руското нахлуване в Украйна през февруари 2022-а.
Шиъринг смята, че президентските избори в Съединените щати в края на годината внася допълнителна несигурност в световния търговски обмен през идната година. Бившият щатски президент Доналд Тръмп, който е вероятния кандидат за президент на Републиканската партия, обещава да повиши с 10% митническите ставки на всичките американски търговски партньори, ако бъде избран, и дори още по-тежки наказания на вноса от Китай.