“България възможно най-скоро трябва да финализира процеса на европейска интеграция чрез присъединяване към еврозоната.” Това заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев на откриването на конференцията “България в еврозоната, кога?”, която се провежда в София. Забавянето на пълната интеграция на страната ни в ядрото на Европейския съюз, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава, каза Радев. И изтъкна, че загубите се измерват не с милиони, а с милиарди.
Цената се изразява и в продължаваща маргинализация на политическата и икономическата периферия с присъщи за тази маргинализация теми като бедност, корупция и външни зависимости. Тези теми изместват истинския дневен ред на страната, който трябва да се фокусира върху нейното модернизиране, изпреварващ икономически растеж и благосъстояние на хората.
България и Хърватия са започнали заедно процеса на интеграция, но докато Хърватия е мобилизирала целия си политически и експертен капацитет за нейното постигане, в България е започнала политическа криза. “България, за съжаление, продължава да се лута в лабиринта на политическата криза“, каза управителят на централната банка.
Към момента страната ни изпълнява всички номинални критерии за присъединяване към еврозоната, с изключение на този за инфлацията. Отрицателната разлика по критерия за ценова стабилност намалява, включително и през последния месец, но се очертава да остане над изискванията към датата на предстоящата оценка, която ще бъде направена на база на данните към края на месец май.
Монетният двор на БНБ започва пробното отсичане на 8 милиона български евромонети. Евробанкнотите за местните нужди вече се отпечатват. Общото количество банкноти и монети, които са необходими, тежи 12 300 тона и съответства на вместимостта на 620 тира.
Банките и банковата система ще бъдат готови до края на годината за влизането ни в еврозоната. Не така обаче стои въпросът с изпълнителната администрация и общините, които трябва сериозно да поработят, за да изпълнят технически изискванията, каза Радев.
Според него спешно трябва да се постигнат четири цели – възстановяване на политическите контакти по темата, тъй като, според управителя на БНБ, сега връзките са само протоколни, връщане на пътя на фискалната консолидация, което е изключително важно за процеса на присъединяване, възможно най-бързо приемане на Закона за въвеждане на еврото, както и ускоряване на работата по оставащите условия и техническата подготовка на изпълнителната власт.
Ако този сценарий се материализира възможно най-скоро след предстоящите избори, шансовете ни да се присъединим към еврозоната през 2025 година остават силни и напълно реалистични, категоричен е Радев.