Руският президент Владимир Путин пристигна в Пекин. Той ще разговоря с колегата си Си Дзинпин, като се надява да задълбочи стратегическото партньорство между двата най-мощни геополитически съперника на Щатите.
През февруари 2022 г. Китай и Русия обявиха партньорство “без граници”. Тогава Путин посети Пекин броени дни преди да изпрати десетки хиляди войници в Украйна.
Според „Ройтерс“ това, че Путин е избрал Китай за първото си задгранично пътуване, след като положи клетва за шестгодишен мандат, е послание към света за приоритетите и дълбочината на личните му отношения с Дзинпин.
Вчера, 15 май, в интервю за китайската агенция “Синхуа” Путин похвали Дзинпин за помощта му за изграждането на „стратегическо партньорство“ с Русия, основано на национални интереси и дълбоко взаимно доверие.
„Безпрецедентно високото ниво на стратегическото партньорство между нашите страни определи избора ми Китай да бъде първата държава, която бих посетил след като официално встъпя в длъжност като президент на Руската федерация“, коментира Путин.
По думите му по време на посещението ще се опита да установи по-тясно сътрудничество в областта на индустрията и високите технологии, космоса и ядрена енергия за мирни цели, изкуствения интелект, възобновяемите енергийни източници и други иновативни сектори.
Президентът на Русия отбеляза и че одобрява мирния план от 12 точки на Китай за спиране на войната в Украйна, предложен преди повече от година.
Тогава предложението беше посрещнато без особен ентусиазъм както в Русия, така и в Украйна. Съединените щати от своя страна заявиха, че Китай се представя за умиротворител, без да осъжда руската инвазия.
Владимир Путин бе категоричен и че допълнителните принципи за решаване на кризата, които Си Дзинпин е изложил в рамките на преговорите си с германския канцлер Олаф Шолц, са реалистични и конструктивни стъпки, които развиват идеята, че е необходимо начинът на мислене от Студената война да остане в миналото.
Путин и Си Дзинпин ще участват в гала вечер по случай 75 години, откакто Съветският съюз признава Китайската народна република, обявена от Мао Дзедун през 1949 година.
Путин ще посети и град Харбин в североизточен Китай, който има силни връзки с Русия.
Пристигането на Путин беше предшествано в края на април месец от мисия в Пекин на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, отчасти за да предупреди китайския първи дипломат Ван И, че Китай не трява да задълбочава военната подкрепа за Русия.
Путин и Дзинпин ще проведат неофициални разговори на чай и ще засегнат темите за Украйна, Азия, енергетиката и търговията.
Новоназначеният руски министър на отбраната Андрей Белоусов, министърът на външните работи Сергей Лавров, секретарят на Съвета за сигурност Сергей Шойгу и съветникът по външна политика Юрий Ушаков, също ще присъстват, заедно с най-влиятелните директори на държавни предприятия в Русия.