Държавата ще поиска от Европейската комисия и Европейската централна банка извънредни конвергентни доклади за членството ни в еврозоната, ако тенденцията за намаляване на инфлацията продължи. Това стана ясно от думите на служебния премиер Димитър Главчев в интервю за “24 часа”.
Главчев посочи, че се очаква това да се случи до края на годината. Конвергентните доклади трябва да констатират къде се намира България по пътя за еврозоната.
“В името на постигането на този национален приоритет Министерството на финансите и БНБ работят много активно, като поддържат добра координация и тясно сътрудничество помежду си за плавната и успешна подготовка за въвеждане на еврото. На този етап единственият критерий, който остава предизвикателство пред страната, е този за ценовата стабилност. Основната причина за това е продължаващият процес на реална конвергенция и сравнително ниското равнище на цените в страната спрямо средното за ЕС“, каза Главчев.
Той коментира и темата с Република Северна Македония като заяви, че вече няколко пъти е потвърдил, че България няма да бъде пречка за европейската им интеграция, ако спазват всички международни договори.
Относно хоризонта на служебния кабинет, Главчев заяви, че ще издържи колкото е необходимо, до съставянето на редовно правителство. “Както казах, надявам се това да се случи след провеждането на изборите на 9 юни”, добави той.
Служебният премиер говори пред “24 часа” и по темата за неформалния “одит” по министерствата и какво е заварил, след идването си на поста. “На практика не се наложи да правим одит, проблемите сами започнаха да излизат един след друг. От началото на мандата гасихме пожари в земеделието, в енергетиката, а през изминалата седмица – и във висшето образование. Стоварват ни се трупани с години проблеми и излъгани очаквания”, обясни той.
Димитър Главчев обяви още, че кабинетът му планира ежемесечно да се извършва инвентаризация на складовете на “Лукойл”.
Преди дни над 190 служители на няколко ведомства започнаха проверка на данъчните складове на “Лукойл Нефтохим” и “Лукойл България”.
Основна цел на разпоредената от Главчев проверка беше да се направи инвентаризация на наличностите, включително на биоетанол и биодизел, и да се сравнят с отчетените от компаниите.
“Логично и необходимо е да проверяваме големите обекти, те са големи платци към бюджета и имат значение за пазара. Особено сега, когато технологията на производство се промени заради смяната на суровината. Планираме ежемесечно да се извършва инвентаризация на складовете на “Лукойл”, обясни още служебният министър-председател.
По темата “Боташ” и това дали се очаква “щастлива развръзка”, Главчев заяви: “При разговора с г-н Байрактар от турска страна е било изразено разбиране и готовност за продължаване на сътрудничеството. На двете компании – “Булгаргаз” и Боташ, вече е възложено да започнат активна работа във връзка със споразумението. Показателен за доброто сътрудничество между двете компании е фактът, че на последния търг за доставка на втечнен природен газ за юни, избраната за победител компания – Боташ, е предложила отстъпка, която ще спести сериозен финансов ресурс на българските потребители. Вярвам, че благодарение на отличните връзки между двете компании и двете държави, заедно ще стигнем до решение, което да бъде удовлетворяващо и за двете страни”.
Относно упоритите информации за поскъпване на тока, заради евентуално поевтиняване на парното от 1 юли тази година, Главчев заяви, че това зависи изцяло от КЕВР, която е независим орган. “Правителството полага всички усилия, за да не се стига до финансови сътресения за потребителите. Министър Малинов ме информира за проведени разговори с ръководството на АЕЦ “Козлодуй”. На тях той е получил уверение от централата, че на база на допълнителен анализ, АЕЦ “Козлодуй” ще внесе в КЕВР ново заявление за цената за предстоящия регулаторен период, което ще бъде с оптимизирани параметри. Ръководството на централата счита, че е възможно отлагане на някои разходи, така че да не натоварват цената в този момент“, обясни служебният премиер.