В Министерството на иновациите и растежа успяхме да постигнем една перфектна буря в предприемаческата екосистема в България, обяви заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов в началото на представянето на свършеното от Фонда на фондовете през програмния период 2014 – 2020 година. Това стана в Аулата на Софийския университет, по време на своеобразното отчетно събитие, организирано от Фонда на фондовете.
Якимов добави, че никога досега в историята на управлението на европейски средства в България не е имало такъв голям ресурс за бизнеса. По-конкретно той говори за неща, случили се след 2020 година – в края на 2022 г. с политическа воля и активен диалог с Европейската комисия България е успяла да договори ресурс за Министерството на иновациите и растежа в общ размер на 5 млрд. лева. Тези пари са по две програми – за “Конкурентоспособност и иновации в предприятията “с общ бюджет от 3 млрд. лева и програмата за “Научни изследвания и иновации” – с бюджет малко над 2 млрд. лева.
След това в началото на 2023 г. в рекордно кратък срок от 5 млрд. лева 1.3 млрд. лева са насочени към Фонда на фондовете с цел той да ги управлява, структурирайки ги в дългови и дялови инструменти. За целта са сключени две споразумения между Фонда и Министерството на иновациите и растежа.
По-късно през лятото на 2023 г. Фондът на фондовете сключва споразумение с управляващия орган на програмата за региони в растеж към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, благодарение на която Фондът е получил мандат да управлява и структурира фондовете за градско и регионално развитие с общ бюджет от над 460 млн. лева.
В резултат на всичко това в края на 2023 г. започва и поетапното отключване на ресурсите. Якимов отчете, че първата процедура – за подбор на фонд мениджъри към така наречения “Фонд предпримачество” с общ бюджет от 100 млн. евро – се радва на изключителен интерес. За три обособени позиции са кандидатствали над 20 екипа. Процедурата е в много напреднал етап и през второто полугодие ще бъдат избрани новите фонд мениджъри, които на свой ред ще структурират дяловите фондове, така че в максимално кратък срок парите да стигнат до бизнеса.
Какво предстои оттук нататък?
Якимов обяви, че Фондът на фондовете разработва активно нови финансови инструменти. Той очаква, че през следващите седмици ще започнат да бъдат обявявани поетапно поръчки за подбор на финансови инструменти за фондовете за градско развитие, за дълговите инструменти за кръгова икономика. Ще има възможности за кандидатстване и за дяловия инструмент за иновации в предприятията, както и за дългоочаквания фонд за технологичен трансфер, койт има за цел да изгради стабилен мост между науката и бизнеса.
В края на изказването си Якимов призова предприемачите да бъдат активни в новия програмен период. След него думата бе дадена на заместник-ректора на Софийския университет Стоян Шишков, на Йорданка Чобанова – ръководител на представителството на Европейската комисия, на Николай Генчев – председател на Надзорния съвет на Фонда на фондовете.
Очаквайте подробности…