Главчев прави отчет на свършеното след градушката, както и на срещата на върха за Украйна в Швейцария

Главчев, НАП и митниците започват физическа инвентаризация на наличностите в "Лукойл", Димитър Главчев, Министерски съвет, университети, заплати

В началото на днешното заседание на Министерския съвет служебният премиер Димитър Главчев направи своеобразен отчет на свършеното след градушката, обръщайки внимание, че цялото правителство е реагирало много бързо.

Всички отговорни министерства поели своите задачи – поети били ангажименти пред населението на Шипка, като това станало по време на посещението на премиера Главчев и на регионалния министър Виолета Коритарова в засегнатото от градушката градче.

Министър Тахов и министър Гвоздейков били в Нова Загора. Било разяснено на местните власти как трябва да действат, включително било обяснено и на Агенцията за социално подпомагане как да се попълват заявленията за еднократни помощи.

Това ще продължи, докато ние сме в този състав. Аз съм сигурен, че и следващото правителство ще постъпва по този начин, когато българските граждани пострадат от бедствия, отбеляза Главчев.

Той добави и че службата по бедствията и авариите под шапката на министър Калин Стоянов също ще действа. Освен това с финансовия министър е уточнено, че каквото може, ще се отпусне за пострадалите от градушката, за които обаче не е предвидено да да получат помощи от социалното министерство и не са обхванати от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане.

След това служебният премиер Димитър Главчев сподели някои подробности около двудневната среща на върха за мир в Украйна, която се проведе в Бургенщок, в Швейцария.

Той разказа как от участвалите над 80 страни в срещата, повечето се обединили около съвместно комюнике и всички страни членки на ЕС се подписали под него.

Основното в него е, че трябва да се върви към всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна, който обаче може да бъде постигнат само на базата на международното право, на Хартата на ООН и всички залегнали в нея принципи.

По време на срещата се акцентирало на три основни стълба – условия за мир. Първият бил ядрената безопасност, като по темата имало отделен панел и Главчев участвал в него. Той призна, че се похвалил, че България диверсифицира доставките в АЕЦ “Козлодуй”. Всички се обединили, че процесите, които се отнасят за Запорожката ядрена централа и всички останали АЕЦ в Украйна, трябва да са под контрола на МААЕ – Международната агенция за атомна енергия.

Вторият стълб бил свързан с продоволствената сигурност и по-конкретно с необходимостта доставките да бъдат непрекъсваеми и своевременни. За целта трябва да се осигурява всякакъв транспорт, но особен акцент бил поставен върху корабоплаването в Черно море и в Азовско море. Страните участнички били категорични, че е абсолютно недопустимо да се обстрелват търговски кораби.

Третият стълб засягал връщането на военнопленниците и на двете страни. Особено внимание се обърнало на депортирането на деца, като било споменато, че 20 000 украински деца са депортирани основно в Русия и Беларус. Главчев цитира премиера на Канада – Джъстин Трюдо, който бил изчислил, че ако всеки ден едно дете се връща в дома си в Украйна, това ще отнеме 52 години.

Накрая Главчев отчете и участието си на Европейския съвет. Той сподели, че става въпрос за неформална среща и не върви да говори много за нея.

Има много сериозна настройка да се формира коалиция в Европарламента – между Европейската народна партия, социалистите и “Обнови Европа”. Дебатът предизвика реакции в някои от участниците, които не са от тези три политически семейства, но така или иначе всички към момента са настроени, че тези три групи ще гласуват заедно“, разкри Главчев някои подробности.

Той добави, че тези три политически семейства имат необходимия брой мандати в Европейския парламент за мнозинство – над 361 гласа. Те вече са се договорили и за избирането на ключовите фигури – председател на Европейската комисия, върховен представляващ на ЕС – т.е. външен министър и заместник-председател на Еврокомисията.

Главчев добави и че и за председателя на Европейския съвет, който се избира директно от Съвета, също към момента има вече постигната договорка. Но така или иначе решенията официално ще бъдат взети на нова среща на Европейския съвет – на 27 и на 28 юни.

Главчев коментира, че представителите на тези политически семейства в Европарламента дават добър пример и на българския парламент как да се постигне мнозинство. Основният им принцип бил да са проевропейски насочени и да подкрепят Украйна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст