Парламентарна група с под 10 депутати не може да съществува, решиха на комисия в НС

Парламент нов зала депутати

Минималният брой народни представители за образуване на парламентарна група е 10, реши Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание.

Когато броят на депутатите в една парламентарна група спадне под определения минимум, тя преустановява своето съществуване.

Народните представители от парламентарна група, преустановила съществуването си, стават нечленуващи в група и не могат да бъдат приети за членове на друга парламентарна група, както и да образуват нова.

Не беше прието предложението на Георги Свиленски от „БСП за България“ тази разпоредба да отпадне. От ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ заявиха, че няма да подкрепят връщането на „номадството“. 

Според проекта, постоянните сътрудници на парламентарните групи се назначават за служители на Народното събрание. Техният брой се утвърждава от председателя, съобразно числеността на парламентарните групи, в съотношение 1:10, но не по-малко от двама на парламентарна група. 

Депутат, напуснал или изключен от парламентарна група, става народен представител, нечленуващ в парламентарна група, не може да заявява принадлежност и не може да бъде приет за член на друга парламентарна група, гласуваха във временната комисия.

Съществуващи парламентарни групи не могат да се сливат или разделят.

При определяне на състава на постоянните комисии се запазва съотношението между числеността на парламентарните групи, с изключение на постоянната комисия за контрол на службите. НС може да определи места в постоянните комисии за народните представители, нечленуващи в парламентарна група.

Към Комисията по конституционни и правни въпроси се създава постоянно действаща подкомисия по наблюдение и анализ на законодателството за съответствие с принципите и нормите на Европейския съюз и международните норми за защита на правата на човека и основните свободи. Отхвърлено беше предложението на “Величие“ комисията по туризъм да стане подкомисия на комисията по икономическа политика. Решение за създаване на временна комисия ще се приема не по-късно от два месеца преди датата на избори за Народно събрание, гласуваха депутатите. Предложението беше на Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС.

За времето от откриване на предизборна кампания за парламентарни избори до свикване на новоизбраното НС депутатите не получават възнаграждение и нямат право да използват автомобилите на парламента.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст