Китайският автомобилен гигант BYD е продал рекорден брой електрически и хибридни коли през второто тримесечие, показват данни, събрани от агенция “Блумбърг”. Което се дължи на намалените цени и на новите технологии, стимулирали клиентите да купуват. Най-продаваният китайски автомобилен бранд е реализирал почти 1 млн. модели в периода април-юни, затвърждавайки подема си след бавния старт на годината. Продажбите се дължат отчасти на решението на компанията да понижи цените на повечето модели в началото на годината, жертвайки печалбите и атакувайки бензиновите водели, произведени от чуждестранните фирми.
Автомобилният гигант от Шънджън е продал 426 хил. електрически коли (EVs) през второто тримесечие – сериозна заявка да детронира “Тесла” като най-едър продавач на този тип автомобили в света. Анализатори предполагат, че американската компания е продала 441,019 EVs в периода април-юни, но търпи сериозен спад на продажбите на ключови пазари като Китай и Европа.
През второто тримесечие BYD е реализирала рекордните 982,747 леки коли. Само през юни са били купени 340,211 електрически и хибридни автомобили – също рекорд на месечна база. Износът пък е надхвърлил 100 хил. броя за първи път в тримесечен разрев в хода на нарастващите търговски разногласия.
Наложените от Съединените щати и Европейския съюз допълнителни мита на изнесените от Китай EVs може да подкопае глобалните амбиции на BYD на ключови пазари. В Европа продажбите са в застой дори преди пълното въвеждане на новите митнически ставки. Компанията обаче се надява да спечели потребителите, отчасти чрез спонсорирането на Европейското първенство по футбол.
През второто тримесечие BYD пусна първия си хибриден пикап в Мексико, за да разшири производството на нов тип превозни средства. Автомобилният гигант представи и нова хибридна платформа за коли с двигатели с вътрешно горене, снабдени с батерии, които могат да изминават над 2 хил. км, което допълнително стимулира продажбите.
Регистрираните на борсата в Хонконг акции на BYD са поскъпнали с 15% през второто тримесечие, изпреварвайки 13-процентния ръст на книжата на “Тесла” и на повечето конкуренти от бранша, които са понижили пазарните си оценки през този период.