Френският президент Еманюел Макрон призова за “голямо обединение” срещу крайната десница на втория тур на предсрочните парламентарни избори във Франция, които ще се проведат на 7 юли, предаде “Ал-Джазира”.
Макрон отправи своя апел, след като предварителните данни показаха, че партия “Национален сбор” води убедително на първия тур на изборите с 33.5% от гласовете на избирателите. Левият алианс “Нов народен фронт” е получил 28.5% подкрепа, а президентската коалиция “Заедно за републиката” е взела 22% от гласовете на французите.
Според социологическата агенция Elabe, след втория тур партията “Национален сбор” може да получи абсолютно мнозинство от 260 до 310 места в Националното събрание (долната камара на френския парламент), което изисква 289 места, “Новият народен фронт” – от 115 до 145 места, а “Заедно за Република” – не повече от 90 до 120 места.
Макрон приветства и високата избирателна активност, която достигна 67 процента. Той добави, че активността на първия тур говори за “важността на този вот и желанието за изясняване на политическата ситуация”.
Предсрочните избори бяха свикани от президентът на Франция след победата на крайнодясната формация и на изборите за Европейски парламент в страната. Решението бе изтълкувано от анализатори като рискован политически залог.