Carbonsafe – компанията, посветена на борбата с климатичните промени за по-устойчиво бъдеще

Carbonsafe Чавдар Маринов

Carbonsafe е водеща компания в България, специализирана в разработването и реализацията на проекти, насочени към намаляване на въглеродните емисии и опазване на околната среда. 

Чавдар Маринов, съдружник и изпълнителен директор на Carbonsafe, заместник-министър на земеделието в периода 2019-2020 г., даде ексклузивно интервю за „Банкеръ“ за целите и задачите на компанията

Господин Маринов, бихте ли ни разказали повече за Carbonsafe? Какво представлява вашата организация и какви са основните ви цели? 

Carbonsafe е компания, която предлага висококачествени доброволни въглеродни кредити от системата на земеползване. Нашата основна цел е да помагаме на бизнеса и организациите да намалят своите въглеродни емисии чрез закупуване на въглеродни кредити на отстранен от атмосферата въглероден двуокис и секвестиран в почвата въглерод. Работим с международни одитори, за да осигурим надеждност и прозрачност на нашите кредити. 

Кои са потенциалните клиенти на Carbonsafe? Кои сектори имат най-голяма нужда от въглеродни кредити? 

Потенциалните клиенти на Carbonsafe са компании и организации от различни сектори, включително енергетика, транспорт, строителство, производство и селско стопанство. Фирмите, които отделят въглеродни емисии и искат да постигнат своите цели за устойчиво развитие и да подобрят своя екологичен отпечатък, са основните ни клиенти. Всички предприятия, които спазват и изпълняват изискванията по стандарт ISO 14001 във връзка с намаляване на замърсяването с въглероден двуокис, имат необходимост от нашите въглеродни кредити. Верифицираните ни сертификати за въглеродни кредити са точно измерими и проследими и покриват напълно заложените цели, като показател за измерване и намаляване на въглеродния отпечатък в аспектите за наблюдение на околната среда. 

С какво е по-различна Carbonsafe от конкуренцията? Как гарантирате качество и надеждност на вашите въглеродни кредити? 

Carbonsafe се отличава с високото качество и надеждност на издаваните от нея въглеродни кредити. Те са валидирани от глобалната международна компания Earthood, което гарантира тяхната автентичност и точност. Освен това, патентованата ни методология включва използването на голям брой почвени геореферирани проби за измерване на органичния въглерод в почвата, което осигурява прецизни данни, пълна проследимост и прозрачност. Общата надеждност се допълва и от факта, че почвените проби се изследват в акредитирана лаборатория.

Всеки кредит може да бъде проследен до конкретното поле, където въглеродът е бил секвестиран, чрез специализираният ни софтуер. За разлика от конкуренцията, ние не работим с корелации, хипотези и проектни сценарии, а използваме научно обосновани данни и факти в основата на които са науки, като математиката, физиката и химията. Може да звучи нескромно, но на практика нямаме конкуренция с оглед на добавената стойност, която формираме и механизмите на проверка, мониторинг и докладване, които използваме. 

Кои компании, според вас, ще имат най-голяма нужда от закупуване на въглеродни кредити в бъдеще? 

Това са компаниите, които отделят въглеродни емисии и са подложени на строги регулации от еропейското законодателство за намаляване на тези емисии, включително големи индустриални предприятия, енергийни компании, транспортни и строителни фирми, както и производствени предприятия. Интерес към закупуването на въглеродни кредити биха имали и компании, които искат да подобрят своята обществена репутация и да покажат, че са ангажирани с устойчивото развитие.  

Какви са европейските регулации за климата и въглеродния данък, и как те ще влияят върху бизнеса? 

Европейският съюз вече има правно обвързващи цели в областта на климата, обхващащи всички ключови сектори на икономиката. В глобален мащаб т. нар. „Зелена сделка“ и „Декарбонизацията“ ще засегнат пряко индустрията, производствата и логистиката. Всеки бизнес ще плаща т. нар. „въглероден данък“, за да може да продължи да работи.

Много европейски компании в момента изготвят своите въглеродни стратегии и се ориентират към закупуването на висококачествени въглеродни кредити, за да могат да избегнат високите данъци. Това ще се случи неизбежно, но за съжаление, бизнесът у нас не е достатъчно подготвен за онова, което го очаква. Европейските регулации насърчават компаниите да намалят собствените си въглеродни емисии и да използват въглеродните кредити, като инструмент за постигане на целите си. Те създават също и допълнителни стимули за компании, които инвестират в проекти за намаляване на въглеродните емисии, което увеличава търсенето на висококачествени въглеродни кредити като нашите.  

Споменахте „Зелената сделка“. Какво е Вашето мнение за тази политика на ЕС за климата, чиято цел е Европа да стане първият климатично неутрален континент до 2050 година? 

Нашето корпоративно разбиране за „Зелената сделка“ е, че тази политика следва да се разглежда в контекста на необходимост от осигуряването на баланс между огромните амбиции на Европейската комисия и очакванията на бизнеса и заинтересованите страни. В момента този баланс е нарушен. Планира се въвеждането на регулации, в основата на които не стоят научни данни и факти. Този баланс може да бъде постигнат чрез Carbonsafe. Ние работим с доказани практики, които не стигат до крайности, а водят до много ползи за земеделците, почвите, климата и обществото. 

Разкажете ни за участието на Carbonsafe в COP28 в Дубай и на London Climate Technology Show. Какво беше вашето представяне и какво постигнахте? 

Участието ни на световната среща на върха COP28 в Дубай през декември 2023г. по покана на МОСВ беше изключително ползотворно. Имахме възможност да представим нашата работа и да се срещнем с водещи експерти и организации в областта на климатичните промени. Също така, през миналата година участвахме и в London Climate Technology Show, където представихме нашите иновации и методологии за секвестрация на въглерод. Това ни помогна да установим нови партньорства и да разширим мрежата си от клиенти и сътрудници. През тази година, по точно на 27 и 28 ноември, отново ще присъстваме със собствена изложбена площ на това престижно изложение, вече като Бронзов спонсор на събитието. https://climatetechshow.com/partners/sponsors/ 

Как определяте доброволния пазар на въглеродни кредити? 

Глобалното и експанзивно нарастване на доброволния пазар на въглеродни кредити е многообещаващо. Според прогнозите, той ще нарасне от над 2 млрд. щ. долара през 2023-а до около 250 млрд. долара до 2050 година. Това показва, че все повече компании осъзнават значението на устойчивото развитие и са готови да инвестират в проекти за намаляване на въглеродните емисии. Ние сме оптимисти за бъдещето и смятаме, че Carbonsafe ще играе ключова роля в този растеж. 

В момента тече одитна мисия за валидиране на първите ви проекти и верифициране на кредити. Можете ли да ни разкажете повече за това и какво очаквате от тази мисия? 

Добър въпрос. В момента първите осем проекта преминават през одитна мисия за валидиране и верифициране на въглеродни кредити. Очакваме да бъдат верифицирани над 15 000 въглеродни кредита, които ще бъдат изтъргувани на цена от 30 евро всеки. Закупуването на тези въглеродни сертификати не само помага на компаниите да намалят своите емисии, но също така осигурява финансов ресурс, който отива директно към земеделските производители. Продажбата на първите 15 хил. въглеродни кредити е значителен успех за Carbonsafe и ще има изключително позитивно въздействие върху всички участващи страни. На първо място, компаниите, които закупуват тези сертификати, ще могат да намалят въглеродните си емисии и по този начин ще отговорят на регулаторните изисквания и ще повишат своята репутация на устойчиви и отговорни бизнеси. 

Конкретен пример е голяма производствена компания, която отделя големи количества въглероден двуокис. Закупувайки нашите кредити, тя ще може да компенсира тези емисии и да намали въглеродния си отпечатък. Това не само подобрява екологичния й профил, но я прави по-привлекателна за инвеститори и клиенти, които ценят устойчивостта. 

От друга страна, земеделските производители, които участват в нашите проекти за секвестрация на въглерод в почвата, ще получат допълнителни финансови средства. Тези пари могат да бъдат инвестирани в устойчиви земеделски практики, които подобряват качеството на почвата и увеличават продуктивността. Например, един земеделски производител може да използва тези средства за внедряване на нови технологии за намаляване на ерозията на почвата и подобряване на водния баланс. 

Накрая, като секвестираме въглерод и го задържаме в почвата, ние допринасяме за глобалните усилия за смекчаване на климатичните промени. Секвестирането на 15 хил. тона въглероден двуокис е еквивалентно на премахването на годишните емисии от около 3 хил. автомобила. Тези усилия играят важна роля в борбата срещу глобалното затопляне и помагат за съхраняването на нашата планета за бъдещите поколения. 

Благодаря ви за интересната информация. Има ли още нещо, което бихте искали да добавите в заключение? 

Благодаря ви за възможността да представя Carbonsafe. Вярвам, че въглеродните кредити са ключов инструмент за борба с климатичните промени и сме решени да предоставим най-висококачествените и надеждни кредити на нашите клиенти. Насърчаваме всички компании и организации да се присъединят към нас в тази важна мисия и заедно да работим за едно по-устойчиво бъдеще. 

Благодаря ви още веднъж за участието. Желаем ви успех във вашата мисия и дейност. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст