Няма нужда от евакуация на хората от най-близките населени места край българо-гръцката граница, тъй като те са далеч от пожара.
Това обяви главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН), в ефира на БНР, по повод пожара на българо-гръцката граница. Той поясни, че за момента огнеборците успяват да контролират достатъчно огъня, но вятърът непрекъснато променя посоката си. Пожарът не е загасен, а е свален ниско на земята. Цяла нощ пожарникари, горски и доброволци са охранявали огнищата.
Пожарът на границата с Гърция продължава да тлее, както на гръцка територия, така и на наша. На българска територия огънят е достигнал до биорезервата „Али ботуш“, където има потенциални пожарни огнища – много мъртва дървесина, паднали и изкоренени дънери.
Вчера (27 юли) служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов призна, че ситуацията с пожара на българо-гръцката граница е доста тежка, като теренът е доста труден – пресечена местност. Тогава в гасенето се включиха два хеликоптера на ВВС – “Кугър” и Ми-17.
Днес (28 юли) отново се разчита на помощта на летателни апарати – на два гръцки хеликоптера, два самолета и два български военни хеликоптера. На терен за пореден ден са и 22-ма военнослужещи.
Малко по-късно Калин Стоянов обяви, че България ще се възползва от механизма на Европейския съюз за гражданска защита, за да поиска самолет за справяне с пожара в планината Славянка на българо-гръцката граница. Механизмът вече е задействан и се очаква във вторник самолетът да се включи в пожарогасителната акция. Стоянов добави, че е видял как гръцкият самолет само за 10-12 секунди успява да напълни между шест и седем тона вода.