Йорданка Чобанова пред Banker Special: Приемането на България в евроклуба е общ приоритет

Йорданка Чобанова

В най-новия – 75 брой – на списание Banker Special – не пропускайте разговора с Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. Пред Силвия Джагарова и Калоян Атанасов тя не само споделя какви са приоритетите в работата й в “посолството” на Еврокомисията, но и разкрива коя книга препрочита, когато търси стимул за действие. Тук препубликуваме разговора с Йорданка Чобанова без съкращения.

Госпожо Чобанова, магистър сте по политически науки в Централноевропейския университет в Будапеща, имате и докторска степен от Европейския университетски институт във Флоренция. Как образованието повлия на бъдещата Ви професионална кариера?

– Европейското образование дава много възможности човек да сбъдне мечтите си, дава и най-важното за всеки млад човек – свобода. Имах възможност да натрупам знания, да почерпя опит от световноизвестни учени, и да защитя докторантура. В университета създадох приятелства и разбрах какво означава конкурентна надпревара от най-висок клас.

Много пътувах, включително по „Еразъм“, участвах в международни конференции, изразявах идеите си свободно, колкото и дръзко да звучаха. Завърших и се насочих професионално в сферата на европейските политики: работих и в европейски, и в български институции.

Бях посланик в Словакия по време на председателството на България в ЕС през 2018-а. Чувствах се горда, че България задава дневния ред на общността и работи за постигане на компромиси между различни интереси и приоритети. Тази задача беше сложна и България се справи отлично.

Йорданка Чобанова

Кои са най-големите и най-вълнуващите предизвикателства, с които сте се сблъсквала в професионално отношение?

– В едно съм убедена – постиженията са резултат на екипна работа. Гордея се с членството на България в групата Арайолуш, с откриването на директната самолетна линия Братислава-София, когато бях посланик в Словакия, с активната работа с българското училище в Братислава. Във всеки проект съм вложила не само професионализъм, а и частица от сърцето си.

Каква роля изпълнява и какви функции има Представителството на Европейската комисия в България?

– Представителството е местният офис на Европейската комисия в България. Нашият екип е част от професионалната администрация на Комисията. Основна задача са доброто сътрудничество и постоянният политически диалог с националните и местните власти. Подкрепяме председателя и комисарите в работата им, свързана с България, предоставяме на Комисията и нейните отдели информация и анализи.

Отлично работим с медиите – те са наш партньор в разясняването на европейските политики. Често ни наричат „посолството“ на ЕК. Имаме прекрасен екип, работим в красивия Дом на Европа в София. Все по-често можете да ни срещнете и в различни региони на България.

Кои са приоритетите Ви като ръководител на Представителството на Европейската комисия в България?

– Първо, да доближим гражданите до Европа чрез множество инициативи в регионите. Работата с местните власти – кметове, общински съвети, регионални медии, е топ приоритет. Искам да общувам с хората, да се запозная с проблемите им и да ги запозная с възможностите, които ЕС предлага. Имаме центрове „Европа Директно“, които ни подкрепят в тази цел. Тук включвам и подкрепата на ЕК по стратегическите ни приоритети – приемането на страната в еврозоната и сухопътния Шенген.

Второ, образованието и медийната грамотност са от изключителна важност, за да изградим здраво, устойчиво на дезинформация общество. Европейската тематика трябва да залегне в учебните програми.

Трето, разширяването на ЕС е значима тема и геостратегическа инвестиция, увеличаваща икономическата и политическа тежест на ЕС в глобален контекст. България има ключова роля със своята експертиза и познания за Западните Балкани. Планираме да осъществим много инициативи със страните-кандидатки.

Една от най-актуалните теми в ЕК е Пактът за миграцията и убежището. Кои ще са опорните точки в Националния план за изпълнение на Пакта на България?

– Председателят Фон дер Лайен синтезира въпроса точно: „Миграцията е европейско предизвикателство, което трябва да бъде посрещнато с европейско решение. Такова, което да е толкова ефективно, колкото и справедливо и твърдо“. Европейският пакт за миграцията и убежището е това европейско решение. Той е всеобхватен подход към управлението на миграцията.

Крайната цел – европейската територия да е защитена, да се знае кой и защо влиза през външните ни граници, да има контрол и координация между 27 национални администрации за даване на убежище. Ще се засили работата с държавите партньори в борбата с контрабанда на мигранти, за ефективното им връщане, обратното приемане и реинтеграция, както и за законните пътища за миграция.

Всички 27 страни, включително България, ще подготвят свои планове за изпълнение до 12 декември 2024 година. Ние ще помагаме оперативно, технически и финансово.

Какви са възможностите за финансиране от ЕС на български малки и средни предприятия и как Представителството на ЕК у нас помага на кандидатстващите фирми?

– Представителството на ЕК активно информира малкия и среден бизнес, семейните фирми, младите предприемачи и стартиращите компании – с тематични събития и срещи в цялата страна, и чрез онлайн каналите ни – интернет сайтът на Представителството и страницата ни във Фейсбук.

Европейската програма за малки и средни предприятия COSME улеснява достъпа до финансиране на всички етапи от развитието на бизнеса. Иновативните български фирми могат да кандидатстват и чрез инструмента „Ускорител“ на Европейския съвет по иновации. Финансиране и консултантски услуги за новатори се предоставят и от InnovFin.

По Плана за възстановяване и устойчивост близо 800 млн. евро са заделени за интелигентна индустрия чрез подкрепа за модернизация и преход към съвременни бизнес практики, както и за инфраструктура на индустриални паркове.

Подкрепата на ЕС за благоприятна бизнес среда трябва да увеличи дела на иновативните МСП от 27,2% през 2016 г. на 32% през 2026-а. Те ще създадат работни места и ще допринесат за развитието на българската икономика.

Каква е позицията Ви за въвеждането на еврото в България, кога трябва да се случи и как ще се отрази на страната ни?

– Европейската валута е голям успех на Съюза. За 25 години еврото постигна много и днес е втората най-важна валута в света. Приемането на България в евроклуба е общ приоритет. Комисията работи с българските власти по практическата подготовка за плавен и безпроблемен преход към новата валута. Ние се стремим към максимално бързото влизане на България в еврозоната. Това е следващ етап на европейска интеграция на страната и мощен инструмент за икономическо развитие и просперитет.

На 12 април ЕК и България подписаха Споразумение за партньорство за организиране на информационни и комуникационни кампании за преминаване към еврото. България ще изготви детайлен план за действие и ще подпишем споразумение за безвъзмездна помощ – то ще постави началото на изпълнението на тези дейности.

Йорданка Чобанова

Познават ли българите правата си като граждани на ЕС?

– Повече от 17 години нашите сънародници са равноправни граждани на ЕС и имат същите възможности и права като германците, гърците, испанците или датчаните, например. По отношение на информираността, би могло да се направи повече. Евробарометър показва, че 50% от гражданите на ЕС не се чувстват добре информирани за правата си като европейски граждани, а 64% не са наясно за това какво да правят, когато тези права не се спазват.

Европейската комисия провежда информационни кампании, за да знаят хората на каква помощ и закрила могат да разчитат, и къде да я намерят. Кампаниите ни са целенасочени – за повишаване на финансовата грамотност, за трудово законодателство, защита на пътниците, защита на личните данни, защита на жертвите на домашно насилие и дискриминация.

Ако правата на гражданите не са спазени, те могат да се свържат с организации като портала „Your Europe“, или ако правата са нарушени в друга държава от ЕС – с мрежата „SOLVIT“.

Има ли политик или дипломат от когото сте се учили или възприемате като модел и еталон за подражание?

– Високо ценя земни, твърдо стъпили на земята, истински хора. Лидери, които познават болката, победили са я и са чувствителни към проблемите и тревогите на народа си. Симон Вейл, първата жена председател на Европейския парламент, е политик, на когото се възхищавам. „Един живот“ е книгата й, която препрочитам, когато търся стимул за действие. Тя е забележителен практик и решава проблемите не с думи, а с дела.

Как се справяте със стреса от напрегнатото ежедневие, спортувате ли, имате ли хобита?

– Срещите с енергични, дейни, иновативни и позитивни хора ме зареждат. Чувствам прилив на сила, когато каузите, за които работим, водят до реални резултати. Изкуството ме тонизира – изложби, театър, кино. Чета много, нощното ми шкафче винаги е пълно с книги. Харесва ми да практикувам йога.

Кои са предпочитаните от Вас дестинации за ваканция или разтоварващ уикенд?

– Европа е райско кътче. Имам ли възможност, пътувам – с това човек разширява мирогледа си. Може би с Италия, по-конкретно с Флоренция, имам по-специална връзка. Флоренция е уникално съчетание на изкуство, наука, природа, история – град-музей.

Живяла съм там 4 години и всеки път откривам нещо ново. За уикенда предпочитам разходка в планината, или пътуване из България. Нашата страна има невероятни места – манастири, минерални извори…

Йорданка Чобанова
2023 Creative Visual Solutions

Какво бихте си пожелали да постигнете до края на мандата си като Ръководител на Представителството на Европейската комисия в България?

– Вярвам, че в края на мандата ми ще сме напреднали в каузата „Европа“. Вярвам, че приоритетите ни, като членството ни в еврозоната и в Шенген, както и успешното изпълнение на Плана за възстановяване и устойчивост, ще са се превърнали в реалност.

Убедена съм, че можем да го постигнем заедно – националните и местните власти, ЕК, социалните партньори, неправителственият сектор, академичната общност… Ще работим активно и за изпълнението на стратегическите приоритети, които лидерите на Европейския съюз ще формулират за следващия мандат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст