Перспективата за повишаване на данъчното бреме на богаташите („данък богатство“) във Франция и Обединеното кралство подтиква някои от тях да потърсят убежища зад граница в „дружелюбни“ данъчни юрисдикции.
Във Великобритания лейбъристкото правителство на премиера Киър Стармър планира да отмени преференциалния данъчен режим за заможните чуждестранни граждани, включително и за активите, които държат в задгранични тръстове. Финансовият министър Рейчъл Рийвс пък обмисля да качи налозите на капиталовите печалби или на наследените авоари.
От другата страна на Ламанша – във Франция – политическата опозиция на президента Еманюел Макрон заплашва да сложи край на годините на благоприятното за бизнеса данъчно облагане. Предсрочните избори в страната създадоха парламент без мнозинство за управление и страната все още няма правителство, но по време на предизборната кампания левият алианс обеща да въведе по-високи данъчни ставки на богаташите и в момента разполага с най-много законодатели. Бюджетните ограничения пък ще принудят всяка потенциална коалиция да качи налозите, най-вероятно – на заможните или на наследствата.
Промяната на местожителството изисква години на планиране и дестинациите зависят от финансови и персонални преценки, включително училища, сигурност, климат и начин на живот. Анализ на британската фирма за консултиране на инвестиционната миграция (намиране на подходяща юрисдикция и получаване на паспорти чрез инвестиции) Henley & Partners показва, че най-много глобални милионери биха могли да привлекат Обединените арабски емирства (6700), следвани от Съединените щати (3800) и Сингапур (3500).

Французите, които са искали да проучат алтернативни места за живот са направили рекорден брой запитвания през второто тримесечие, посочва Henley. До безпрецедентно високи равнища са достигнали и молбите на британски клиенти за инвестиционни мигрантски програми, а обажданията за информация са скочили четворно в сравнение с първите три месеца на 2024-а, допълва компанията.
Обединеното кралство и Франция имат най-много милионери – по около 3 млн. във всяка от двете държави – след Съединените щати и Китай, констатира в последния си доклад (Global Wealth Report 2024) швейцарската „Ю Би Ес груп“. Което означава, че потенциалът за миграция е значителен.
За британците и французите, които търсят по-приятелски данъчни режими близо до дома, най-популярните дестинации, по оценка на консултанти от бранша, са Италия, Швейцария, Белгия и Монако.
Ентусиазмът към Ботуша расте като Милано определено е Мека за желаещите. Данъчни адвокати са констатирали нарастващ брой запитвания от богати лондончани, които обмислят промяна. Стимулът се крие в промяна от 2017-а, която изключва от данъчно облагане задграничните доходи, подаръци и наследства на индивида за период от 15 години срещу внасянето на твърда сума от 100 хил. евро годишно. Членове на семейството му също могат да бъдат добавени срещу годишна такса от 25 хил. евро. Всички приходи, печалби, подаръци или наследства, получени в Италия обаче, подлежат на облагане. Тези условия определено са значителен финансов мотив за насочването на богаташи към Ботуша.
От другата страна на границата е Швейцария, която отдавна привлича заможни лица от глобуса заради традиционната банкова тайна и дискретност, както и заради стабилната политика и благоприятни данъци. Богати норвежци, спасяващи се от по-високите налози на личните състояния и на дивидентите в страната си са сред последните пристигнали емигранти в алпийския оазис. Данъчните ставки са различни в отделните кантони и като цяло а най-ниски в германоговорещите райони като Швайц и Цуг в сравнение с по-космополитната Женева, посочват експерти на „Кей Пи Ем Джи“. Някои кантони имат опции за еднократна сума, които са изгодни за заможни чужденци, които не работят в Швейцария.
Белгия е магнит за богатите французи заради по-благоприятните данъчни наредби, както и заради географската и културна близост. Преди малко повече от десет години третият по богатство човек на планетата – Бернар Арно, подаде документи за белгийско гражданство, а след това ги оттегли заради свързани с наследяване мотиви. По оценка на правни кантори, Белгия е мини данъчно убежище за заможни лица. Страната е привлекателна отчасти заради изключените от налози капиталови печалби от акции, липсата на данък богатство извън ставките по сметките за ценни книжа и ниски тарифи за подаръци и наследство.
Княжество Монако не облага доходите или капиталовите печалби и вече е подслонило най-голям брой милионери и милиардери от целия свят. Страната е възможност за британски богаташи като Джим Ратклиф – основател на химическия гигант Ineos, който се премести там през 2018-а, но не е чак толкова привлекателна за французите.
Ентусиазмът към Монако може да спадне след включването му в международния „сив списък“ заради недостатъчните усилия на управляващите да преследват незаконните парични потоци. Друга пречка могат да са космическите цени на недвижимите имоти: страната е по-малка по площ от нюйоркския Сентръл парк и оглавява световната класация на най-скъпите имотни пазари, по данни на Knight Frank – глобален консултант и агент за недвижими имоти. Нови апартаменти са се продавали за средно 37 млн. евро през миналата година, сочи официалната статистика на Монаки.
За желаещите да се преместят по-далече най-вероятните места са в Близкия изток и Азия.
Абу Даби и Дубай не облагат заплатите и дивидентите, създали са модерни финансови пазари за световните фирми и фамилни офиси. Най-богатият крипто-индивид Чанпенг Жао, индийската фамилия Адани и милиардерът Рей Далио са сред най-заможните индивиди на планетата, основали дружества със специално предназначение в Абу Даби. Прехвърлянето на капитали обаче не означава, че те живеят в ОАЕ. А основните причини, които ги отказват от подобно решение, са екстремните горещини, ограниченията на словото и на интернет и цялостната политическа среда.
Данъчните облекчения и други стимули на Сингапур са привлекли стотици фамилни офиси през последните години, както и богати азиатци, европейци и американци, превръщайки острова във център за управление на лични състояния. Подобно на ОАЕ, очакваният прилив на милионери може да привлече и банкери и адвокати от сферата на сектора за финансови услуги. Потенциална негативна страна са поредицата от скандали, довели до по-стриктен надзор върху вливащите се чуждестранни капитали.
За онези, които предпочитат позната култура и език, най-популярните дестинации са в Северна Америка и Британската общност.
Сериозна миграция в Маями констатират експерти от бранша. Съединените щати привличат богати французи и британци, най-вече във Флорида и Ню Йорк, основно заради възможностите за образование и жизнения стандарт. Визите за бизнес инвестиции са добра възможност за чужденците да получат плацдарм.
Въпреки че се смятат за държави с високиданъци, Австралия и Канада също са атрактивни опции за заможните индивиди, защото в тях не се облагат недвижимите имоти, личните състояния или подаръците. Възможността за получаване на гражданство чрез инвестиции пък отдавна привлича европейци и азиатци. Климатът на Австралия е атрактивен за британците, а провинция Квебек в Канада е предпочитана от все повече французи, които са имли 13% дял от пристигналите там през миналата година имигранти.
Извън желанието да оптимизират личните си състояния, някои французи искат да получат и второ гражданство. Сред възможните опции са Антигуа и Барбуда, Санта Лучия и Малта.