Над 2 млрд. лв. изчезнаха „служебно”

изчезнаха, министерски съвет

Какво става? Бюджетът до юни 2023 г. беше на плюс 177 млн. лева. Тази година за полугодието е на минус 1.836 млрд. лева. Къде изчезнаха тези 2 милиарда?

За да не отговаря на този въпрос ли служебното правителство се забърза да одобри актуализация на бюджета и да я прати в Народното събрание?.

Да припомним, че в края на юли депутатите актуализираха държавния бюджет на първо четене, като 185 от тях гласуваха „за“, а по един бяха „против“ и „въздържал се“.

Формално това се наложи поради новите проекти на общините. Те са 271 на брой и с добавянето им прогнозната стойност общо на всички става над 6 млрд. лева. Четири и половина млрд. са за тази година. Около 750 млн. лева пък са средствата по проекти на Европейския съюз.

И тъй като фокусът бе върху общините, в актуализацията на бюджета не бяха включени парите за земеделските производители по т.нар. Украинска помощ.

Вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова каза, че споразумение за тази помощ е подписано през февруари тази година и тя не е предвидена в бюджета, защото той се приема до края на предходната година. А иначе първото плащане към земеделските производители е извършено и е в размер на 330 млн. лева. Второто е предвидено да стане до 30 септември 2024-та. 

Това обясни Петкова, според която в момента се извършват проверки, тъй като условие за плащането е да се подпомогнат тези земеделци, които действително са на загуба. Когато проверките приключат и се установи каква е необходимата сума, помощта ще бъде изплатена.

Възможно ли е обаче това да се случи без актуализация на бюджета?

Първият транш на практика е бил предоставен чрез преструктуриране на план-сметката на Държавен фонд “Земеделие” и на разходи от централния бюджет.

“Ако сумата е по-малка, съответно тя ще бъде предоставена и без актуализация на държавния бюджет”, обобщи Петкова.

Защо тогава е това бързане с актуализацията?

Резонно е да очакваме, че всички сектори ще започнат да искат пари от служебното правителство, а политиците вероятно ще са благоразположени по време на предизборната кампания. А това може да вдигне дефицита и да окрили затихващата инфлация.

И …чао, Еврозона!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст